Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Poradna

Odkládáte mateřství?

Otestujte si AMH (Anti-Müllerian hormon)

Přejete si mít dítě, ale ne dřív než tak za tři roky? Chcete nejprve dostudovat a nastartovat svou kariéru? Bohužel čas někdy běží rychleji, než bychom si přáli, a tak se může stát, že až budete dítě opravdu chtít, nebude to snadné. Dobrá zpráva je, že obavy z možných rizik pozdního otěhotnění lze dnes do jisté míry eliminovat. Díky testu AMH můžete celkem snadno zjistit, kolik času Vám ještě na otěhotnění zbývá.

Co potřebujete vědět o AMH

  • Podle hodnoty AMH lze určit zásobu folikulů ve vaječníku. Je-li hladina AMH povážlivě nízká a žena své těhotenství přesto ještě potřebuje odložit, je možné její vaječné buňky preventivně vitrifikovat, tj. zamrazit, a využít je později. Jinak by jí v budoucnu nezbyla jiná možnost než použít vajíčka dárkyně.
  • Měření AMH se provádí z krve. Může proběhnout kdykoli, protože hladina AMH se během menstruačního cyklu nemění.

Co říkají o AMH lékaři

MUDr. Roman Chmel, primář Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Motole: „Vysokou hodnotu AMH mají např. ženy s polycystickými vaječníky, což však nemusí automaticky znamenat pozitivní dispozici k rychlému otěhotnění, ale díky těmto informacím lze optimalizovat hormonální stimulaci.“

MUDr. Eva Uhrová, vedoucí lékařka úseku gynekologie Centra reprodukční medicíny a reprodukční genetiky Fakultní nemocnice v Motole: „Pro co nejlepší využitelnost testu AMH je dobré ještě otestovat FSH (folikustimulační hormon, který se měří 3.  den cyklu) a ultrazvukově vyšetřit vaječníky.“

 


 

Chceme dítě, ne psychologa!

Proč je třeba psychologické podpory při léčbě neplodnosti?

Diagnóza sterility znamená pro většinu partnerů permanentní psychický tlak, zvláště když oba už předem vědí, že pro neplodnost nebo jiné vážné onemocnění některého z nich nebudou moci mít v budoucnu společné potomky. Ovšem v případech, kdy partneři s narozením vlastních dětí přirozeně počítali, ale k naplánovanému otěhotnění delší dobu nedochází, a jejich přání mít vlastní dítě tedy není vyplněno, problém nezřídka vystoupí dramaticky do popředí a vznikne stresová situace, která se často následně rozvine v krizi. Proto je psychologická podpora partnerského páru dnes považována za významnou součást léčby neplodnosti.

Na rozdíl od mnoha center, v nichž je péče stále ještě z velké části zaměřena zejména do oblasti fyzického zdraví, naše moderní centrum potřebu specializované péče i v tomto směru považuje za aktuální, a proto do svých léčebných postupů zahrnulo i poradenské a psychoterapeutické intervence. Bohužel přestože stejně jako více než polovina specializovaných lékařů reprodukčních center pokládáme psychologickou péči o páry plánující rodičovství s pomocí reprodukční medicíny za vynikající podporu společného cíle, v praxi narážíme na problém, že podporu psychologa si sama přeje jen asi třetina dotázaných párů. Proč? Stydí se snad partneři stát před psychologem jako lidé, se kterými není něco v pořádku? Obávají se, že psychologická péče v páru ještě zvýší jejich duševní zátěž? – Ujišťujeme Vás, že to všechno jsou mýty. Každý, kdo to zkusil, Vám potvrdí, že specifické odborné postupy dovedou podstatně snížit stresové napětí páru a zejména ženy.

Jak pracujeme s klienty?

Způsob naší práce v této oblasti vychází z aktuálních světových trendů a je založen na aktivním zájmu o psychosociální a zejména emoční potřeby našich klientů. Hlavním smyslem takové činnosti je naše klienty informovat o možnostech psychologické podpory během léčebné péče a následně speciální poradenství integrovat podle potřeby přímo do probíhající léčby den po dni. Našim cílem je podpora a pomoc v průběhu léčby, které ve svém důsledku ovlivňují nejen psychický, ale i celkový zdravotní stav klientů, a to ve smyslu zlepšení jak osobního, tak i partnerského životního uspokojení. Chceme tedy zejména omezit negativní psychosociální reakce a také pomoci pacientům lépe porozumět aktuální situaci při léčbě neplodnosti a řešit ji.

Vezměte své přání mít dítě do vlastních rukou. S pomocí psychologa můžete podstatně zvýšit šance na jeho splnění. Zeptejte se na to svého lékaře z Centra reprodukční medicíny a reprodukční genetiky ve Fakultní nemocnice v Motole.

 


Obrázky nakreslily děti v terapeutické dílně pediatrické kliniky FN Motol.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY