Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Projekt - Výuka, nácvik a osvojení provádění invazivních
výkonů v neodkladné a kritické péči na trenažérech
a interaktivních modulech

Evropský sociální fond
Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti.


Registrační číslo: CZ.2.17/3.1.00/32344

Cílem projektu bylo umožnit skutečný nácvik invazivních výkonů pro studenty lékařské fakulty a lépe připravit lékaře při provádění výkonů, které, pokud jsou špatně provedeny, mohou poškodit pacienta.

Projekt umožnil osvojit si techniky, získat určitou rutinu a praktické dovednosti při provádění invazivních výkonů kritické a neodkladné péče. Pro studenty medicíny je i ve velké fakultní nemocnici nereálné osvojit si v předepsaném počtu invazivní výkony neodkladné péče na pacientech. Jedinou možností do budoucnosti je umožnit nácvik na modelech, aby výkony, jejichž provedení často rozhoduje doslova o životě nebo smrti, prováděl lékař teoreticky i prakticky dokonale připraven. Tento problém je v zahraničí již léta řešen nácvikem v interaktivních učebnách na modelech a trenažérech umožňujících téměř dokonalé napodobení fyziologie i funkčnosti lidského těla a mladí lékaři a studenti mají možnost prakticky provádět nutné výkony až po dosažení takového stupně připravenosti, kdy je mohou provádět na pacientech.

Projekt byl určen studentům 2. LF UK, zejména v oborech poskytujících neodkladnou péči, tj. především anestezie a resuscitace, urgentní medicína, traumatologie a chirurgie, a všem ostatním studentům, kteří plánují pracovat na jednotkách intenzivní péče. Výkony jako punkce tělesných dutin, katetrizace centrálního žilního systému, zajištění dýchacích cest intubací i otevřením dýchacích cest apod., nemají lékaři kde si v dostatečném počtu osvojit. Projekt umožnil vznik v ČR zcela unikátní učebny a změnil tak dosud naprosto nevyhovující (z hlediska připravenosti na výkon povolání) systém výuky medicíny.

Řešitel projektu: prim. MUDr. Jiří Zika

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY