Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

MUDr. Barbora Jíšová

Téma: Biologická podstata diastázy přímých břišních svalů a její klinické důsledky

Školitelka: MUDr. Barbora East, PhD.

Anotace: Přímé břišní svaly jsou od sebe za normálních okolností vzdálené maximálně 1-2cm. Jako diastáza je definován stav, při kterém se v průběhu života jejich mediální okraje rozestoupí nad 20mm. Je to běžná patologie u mužů ve středním věku s abdominálním typem obezity a u mladých žen po porodu. Diastáza jako taková není pravou kýlou a není život ohrožujícím onemocněním, je ale významným rizikovým faktorem vzniku primární ventrální kýly a kýly v jizvě i po miniinvazivních výkonech a hlavním rizikovým faktorem pro recidivu po plastice jiných ventrálních kýl. Podle EBM by měla řešena společně s ostatními defekty přední břišní stěny.

Zatímco u pacientů s kýlou, není u pacientů s diastázou přímých břišních svalů jasné, zda se jedná pouze o prosté mechanické přetížení jinak kvalitní pojivové tkáně anebo zda ke vzniku diastázy vede snížený poměr kolagenu I a III a pokud ano, zda je tento nepoměr lokalizován pouze na fascii nebo je geneticky podmíněným fenotypu konkrétního pacienta a budeme tak schopni ho detekovat i v ostatních pojivových tkáních (např. dermis).

Pokud by se totiž diastáza přímých břišních svalů ukázala jako geneticky podmíněná porucha pojiva, jednak bychom vysvětlili vysoký počet recidiv po prosté sutuře primárních ventrálních kýl v terénu diastázy a také bychom mohli na základě takového pozorování doporučit profylaktické použití sítě při uzávěru břišní stěny i po miniinvazivních výkonech. Korelace mezi nálezem v pojivové tkáni fascie a dermis by nám pak pomohla určit etiologii těchto biologických změn.

V praxi by průkaz biologické podstaty diastázy přímých břišních svalů znamenal odběr vzorku z tkáně linea alba a vzorku kůže v okolí rány k histologickému vyšetření, zejména k určení architektury kolagenního pojiva a poměru kolagenu I a III. V rámci experimentu bychom chtěli vyšetřit 25 pacientů mužů s diastázou přímých svalů, 25 mužů bez diastázy, 25 žen s diastázou a 25 žen bez ní. Formou multiregresní analýzy bychom rádi odhalili další faktory spojené s přítomností diastázy (věk, kouření, obezita, počet gravidit, diabetes).

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY