Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Centrum pro poruchu spánku u dětí

Spánková laboratoř vznikala na Klinice dětské neurologie UK 2. LF a FN Motol postupně; navázala na program video/EEG monitorování v rámci Jednotky intenzivního monitorování pacientů s epilepsií (JIME). Akreditována pak byla Českou společností pro výzkum spánku a spánkovou medicínu v červnu 2011.

Diagnostikujeme a léčíme všechny typy poruch spánku a bdění u dětí, například stavy nočního neklidu (noční děsy, náměsíčnost), chrápání a apnoické pauzy, nadměrnou denní spavost. Zabýváme se i nočními epileptickými záchvaty. Věnujeme se dětem od kojeneckého věku do dospělosti.

Poskytovaná vyšetření:

  • polysomnografie
  • on-line jícnová pHmetrie při polysomnografii
  • MSLT (Multiple Sleep Latency Test)
  • aktigrafie
  • možnost titrace CPAPu
  • možnost ambulantního vyšetření u poruch spánku 

Vyšetření ve spánkové laboratoři (polysomnografie) - informace o vyšetření pro pacienty

O jaké vyšetření se jedná?

Polysomnografie je moderní vyšetřovací metoda, která umožňuje komplexní vyšetření spánku. Jde o celonoční současné snímání EEG křivky, očních pohybů, aktivity svalů brady a pohybů dolních končetin, dýchání, EKG křivky a sycení krve kyslíkem. Chování pacienta se zachycuje na video. Vyšetření slouží k upřesnění charakteru a příčiny poruch dýchání ve spánku nebo poruch spánku s neobvyklým chováním či pohyby.

 Kde vyšetření probíhá?

Vyšetření probíhá v dětském monobloku FN Motol, na Klinice dětské neurologie, na oddělení D ve 3. patře lůžkové části.

Jak dlouho vyšetření trvá?

Délku pobytu na monitorovací jednotce určuje ošetřující lékař na základě klinických údajů a podle účelu vyšetření. Obvykle dítě propouštíme následující den po přijetí. V případě, že se současně provádí i monitorování návratu kyselého žaludečního obsahu do jícnu (tzv. pHmetrie), je pobyt delší. Hospitalizace se také může prodloužit, je-li potřeba provést další diagnostické testy nebo zahájit u vyšetřovaného dítěte určitý druh léčby. 

Jak vyšetření probíhá?

Večer před vyšetřením se na hlavu a ostatní části těla pacienta nalepí měřící elektrody  a sensory. Pacient je před usnutím napojen na monitorovací přístroj, poté už zůstává na lůžku. Nezbytně nutný je doprovod - dospělá osoba, která bude trvale přítomná při vyšetření. Jejím úkolem je v průběhu noci hlídat pacienta, aby si neodpojil elektrody a sensory, zapisovat všechny abnormální či neobvyklé projevy dítěte, které se vyskytnou během vyšetření, pomáhat pacientovi při jídle a osobní hygieně. Výjimkou jsou starší děti, které vyšetření zvládnou samy.

Jak se objednat na vyšetření?

Vyšetření doporučí Váš lékař (pediatr, neurolog, ORL lékař, atd.). Doporučení s přesnou adresou dítěte a telefonickými kontakty na rodiče odešle ošetřující lékař nebo rodič poštou na adresu: Centrum pro poruchy spánku u dětí, Klinika dětské neurologie FNM, V úvalu 84, Praha 5, 150 00 nebo e-mailem: eeg.deti@fnmotol.cz

K zařazení na čekací listinu je písemné doporučení lékaře nezbytné, V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEPŘIDĚLUJEME TERMÍNY VYŠETŘENÍ NA ZÁKLADĚ TELEFONÁTU.

K vyšetření budete pozváni písemně 2-3 týdny před termínem vyšetření. Obvyklá čekací doba na vyšetření je kolem 3-4 měsíců.

 Co je nutné mít s sebou?

Vhodné oblečení pro pacienty je světlé pyžamo, nejlépe rozpínací vepředu. Stravu dostává hospitalizovaný pacient a doprovod u dětí mladších než 6 let. Rodiče starších dětí si stravu zajišťují sami.

Není vhodné, aby dítě v den vyšetření  pilo nápoje s povzbudivým účinkem (káva, černý a  zelený čaj, kakao, Coca-cola a podobné limonády) či jedlo čokoládu. Dítě by mělo mít umyté vlasy, vlasy by neměly být ošetřeny gely, tužidly či kondicionéry.  

V případě, že byste se nemohli k vyšetření v daném termínu dostavit, sdělte nám to co nejdříve – na toto vyšetření vždy čeká řada dalších pacientů.

(Tel.:  224 433 301, 224 433 360, 224 433 334)

Ambulance pro poruchy spánku u dětí

MUDr. Katalin Štěrbová
MUDr. Alena Tesfayeová
ambulance dětské neurologie, dětšká lůžková část, 3. patro, uzel E , tel.: 224 433 834
e-mail: detneuamb@fnmotol.cz

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY