Centrum pro poruchu spánku u dětí

Spánková laboratoř vznikala na Klinice dětské neurologie UK 2. LF a FN Motol postupně; navázala na program video/EEG monitorování v rámci Jednotky intenzivního monitorování pacientů s epilepsií (JIME). Akreditována pak byla Českou společností pro výzkum spánku a spánkovou medicínu v červnu 2011.

Diagnostikujeme a léčíme všechny typy poruch spánku a bdění u dětí, například stavy nočního neklidu (noční děsy, náměsíčnost), chrápání a apnoické pauzy, nadměrnou denní spavost. Zabýváme se i nočními epileptickými záchvaty. Věnujeme se dětem od kojeneckého věku do dospělosti.

Poskytovaná vyšetření:

• polysomnografie
  • on-line jícnová pHmetrie při polysomnografii
  • MSLT (Multiple Sleep Latency Test)
  • aktigrafie
  • možnost titrace CPAPu
  • možnost ambulantního vyšetření u poruch spánku

Vyšetření ve spánkové laboratoři (polysomnografie) - informace o vyšetření pro pacienty

O jaké vyšetření se jedná?

Polysomnografie je moderní vyšetřovací metoda, která umožňuje komplexní vyšetření spánku. Jde o celonoční současné snímání EEG křivky, očních pohybů, aktivity svalů brady a pohybů dolních končetin, dýchání, EKG křivky a sycení krve kyslíkem. Chování pacienta se zachycuje na video. Vyšetření slouží k upřesnění charakteru a příčiny poruch dýchání ve spánku nebo poruch spánku s neobvyklým chováním či pohyby.

Kde vyšetření probíhá?

Vyšetření probíhá v dětském monobloku FN Motol, na Klinice dětské neurologie, na oddělení D ve 3. patře lůžkové části.

Jak dlouho vyšetření trvá?

Délku pobytu na monitorovací jednotce určuje ošetřující lékař na základě klinických údajů a podle účelu vyšetření. Obvykle dítě propouštíme následující den po přijetí. V případě, že se současně provádí i monitorování návratu kyselého žaludečního obsahu do jícnu (tzv. pHmetrie), je pobyt delší. Hospitalizace se také může prodloužit, je-li potřeba provést další diagnostické testy nebo zahájit u vyšetřovaného dítěte určitý druh léčby.

Jak vyšetření probíhá?

Večer před vyšetřením se na hlavu a ostatní části těla pacienta nalepí měřící elektrody  a sensory. Pacient je před usnutím napojen na monitorovací přístroj, poté už zůstává na lůžku. Nezbytně nutný je doprovod - dospělá osoba, která bude trvale přítomná při vyšetření. Jejím úkolem je v průběhu noci hlídat pacienta, aby si neodpojil elektrody a sensory, zapisovat všechny abnormální či neobvyklé projevy dítěte, které se vyskytnou během vyšetření, pomáhat pacientovi při jídle a osobní hygieně. Výjimkou jsou starší děti, které vyšetření zvládnou samy.

Jak se objednat na vyšetření?

Vyšetření doporučí Váš lékař (pediatr, neurolog, ORL lékař, atd.). Doporučení s přesnou adresou dítěte a telefonickými kontakty na rodiče odešle ošetřující lékař nebo rodič poštou na adresu: Centrum pro poruchy spánku u dětí, Klinika dětské neurologie FNM, V úvalu 84, Praha 5, 150 00 nebo e-mailem: eeg.deti@fnmotol.cz

K zařazení na čekací listinu je písemné doporučení lékaře nezbytné, V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEPŘIDĚLUJEME TERMÍNY VYŠETŘENÍ NA ZÁKLADĚ TELEFONÁTU.

K vyšetření budete pozváni písemně 2-3 týdny před termínem vyšetření. Obvyklá čekací doba na vyšetření je kolem 3-4 měsíců.

Co je nutné mít s sebou?

Vhodné oblečení pro pacienty je světlé pyžamo, nejlépe rozpínací vepředu. Stravu dostává hospitalizovaný pacient a doprovod u dětí mladších než 6 let. Rodiče starších dětí si stravu zajišťují sami.

Není vhodné, aby dítě v den vyšetření  pilo nápoje s povzbudivým účinkem (káva, černý a  zelený čaj, kakao, Coca-cola a podobné limonády) či jedlo čokoládu. Dítě by mělo mít umyté vlasy, vlasy by neměly být ošetřeny gely, tužidly či kondicionéry.

V případě, že byste se nemohli k vyšetření v daném termínu dostavit, sdělte nám to co nejdříve – na toto vyšetření vždy čeká řada dalších pacientů.

(Tel.:  224 433 301, 224 433 360, 224 433 334)

Ambulance pro poruchy spánku u dětí

MUDr. Katalin Štěrbová
MUDr. Alena Tesfayeová
ambulance dětské neurologie, dětšká lůžková část, 3. patro, uzel E , tel.: 224 433 834
e-mail: detneuamb@fnmotol.cz

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.