Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

BAHA centrum dětské ORL UK 2 l.f. FNM

Základní tým je:

Foniatr  

MUDr. Petr Myška                            

email: petr.myska@lfmotol.cuni.cz 
tel.:224 432 696   event.: 7

Koordinátor  

as.MUDr. Jiří Skřivan, CSc             

email: jiri.skrivan@fnmotol.cz 

tel.:224 432 601 

Co to je BAHA ? 

Baha je systém pro přímé vedení zvuku kostí ( zvukový procesor + titanový šroub/ implantát + spojka procházející kůží/abutment. Zvuk, který přichází do zvukového procesoru je tak přenášen přímo do kosti a kostním vedením do vnitřního ucha – zvuk „obejde“ středouší.

Indikace ( kdy je BAHA potřeba):  

Když nemohou pomoci běžná sluchadla pro vzdušné vedení.

Mezi indikace patří:  Oboustranná atrézie zvukovodů a středouší,  oboustranný chronický zánět zvukovodu, středouší, nebo středoušní onemocnění, které nelze řešit chirurgicky. Základní podmínkou je dostatečná kostní rezerva. O vhodnosti sluchadla se můžete poradit se svým ošetřujícím foniatrem.

Novější indikace:  Ve světě se se BAHA aplikuje i při jednostranné převodní nedoslýchavosti a při jednostranné hluchotě, zvané také single sided deafness. V ČR nejsou tyto indikace hrazeny z běžného zdravotního pojištění.

Výhody

Na rozdíl od sluchadel pro vzdušné vedení, při používání BAHA odpadají potíže způsobené uzavřením zvukovodu ušními tvarovkami. Pacienti s trepanační dutinou po radikálních operacích chronického zánětu středouší mají často problémy se zpětnou vazbou. Ty při používání Bahy odpadají.

Dále oproti sluchadlům pro vzdušné vedení je u přenosu přímým kostním vedením daleko menší zkreslení zvuku.

Výsledky rekonstrukční chirurgie vnějšího a středního ucha se nedají vždy předvídat a pacientovi hrozí určitá rizika. Navíc sluchvý zisk po operaci nemusí být uspokojivý. Naproti tomu jsou výsledky zavedení Bahy včetně sluchového zisku předvídatelné

 U tradičních kostních sluchadel je problémem komfort nošení a stabilita umístění na hlavě, nezanedbatelný je estetický efekt a rozdíl je především v kvalitě přenosu zvuku, která je výrazně lepší při přímém kostním vedením BAHA.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY