Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Funkční vyšetřování plic

Používané metody:

1. Metoda NEP

Tato zcela neinvazivní metoda slouží pro vyšetření průchodnosti dýchacích cest dětí (např. obstrukce dýchacích cest) bez nutnosti provádění usilovných výdechových manévrů. K ústům dítěte se pomocí masky přivádí malý negativní tlak (asi jako když pijeme brčkem) a tak nahrazujeme usilovný výdech vyšetřovaného dítěte.

2. Impulzní oscilometrie

Tato zcela neinvazivní metoda slouží pro vyšetření průchodnosti dýchacích cest a parametrů odvozených ze změn plicních objemů (např. při tzv. zadrženém vzduchu). Během klidového dýchání se k ústům pacienta přivádějí z vnějšího zdroje jemné tlakové signály (impulzy). Pomocí počítačového zpracování pak vyhodnocujeme průchodnost horních a dolních dýchacích cest, a to zcela bez nutnosti provádění usilovných výdechových manévrů dítěte.

3. Analýza klidového dechového vzoru

Tato zcela neinvazivní metoda slouží posouzení vlastností klidového dýchání vyšetřovaného dítěte a jejich porovnání s vlastnostmi normálními (s referenčními hodnotami). Vyšetřování nevyžaduje žádnou aktivitu vyšetřovaného dítěte.

4. Vyšetření plicní pružnosti

Tato semi-neinvazivní metoda slouží pro vyšetření pružných vlastností plic (tuhá, nebo naopak více poddajná plicní tkáň) pomocí zavedení malé jícnové sondy (katetru). Vyšetření probíhá během klidového dýchání vyšetřovaného dítěte a nevyžaduje žádnou jeho aktivitu.

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY