Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Poučení pro nastávající maminky

Milá maminko,

děkujeme za Vaši důvěru, vážíme si, že jste si vybrala právě naši porodnici. Rádi bychom Vám touto cestou poskytli několik základních informací.

Gynekologicko porodnická klinika je vysoce specializovaným pracovištěm. Díky své odborné kvalitě poskytuje široké spektrum zdravotní péče v běžných i velmi komplikovaných případech.  Novorozenecké oddělení s jednotkou intenzivní a resuscitační péče je integrální součástí Perinatologického centra kliniky. Klinika zajišťuje výuku studentů 2. lékařské fakulty UK a zdravotnických škol, rovněž se podílí na postgraduálním vzdělávání lékařů.  Proto Vás chceme předem upozornit na možnou přítomnost těchto osob (vždy výhradně s Vaším souhlasem).

 

ORIENTACE

Prenatální poradna se nachází v 5. patře, výtahy A.

Porodní sál se nachází v 5. patře, výtahy A.

Oddělení šestinedělí se nachází v 5. patře, výtahy B.

 

TĚHOTENSTVÍ

Objednání na ultrazvukové vyšetření

V případě, že Váš lékař požaduje provést screeningové ultrazvukové vyšetření na našem pracovišti, je zapotřebí se včas objednat. Ideálně zhruba 6 týdnů předem, na telefonním čísle 224 434 269, mezi 13 a 15 hodinou.

 

Objednání do prenatální poradny

Váš gynekolog se o Vás bude starat minimálně do 36. týdne těhotenství. Poté Vás může odeslat k dalším kontrolám na naši kliniku. V takovém případě se do těhotenské poradny objednejte co nejdříve po jeho poslední návštěvě.

Pokud se Váš lékař rozhodne pečovat o Vás až do porodu, prosíme, abyste si u nás zhruba ve
36. týdnu těhotenství domluvila jednorázovou administrativní schůzku. Během ní s Vámi sepíšeme dokumentaci, odebereme anamnézu, předáme informované souhlasy, poskytneme základní informace k pobytu na porodním sále a šestinedělí. Můžete také prodiskutovat svá porodní přání.

Do prenatální poradny se objednávejte telefonicky, na čísle 224 434 272, mezi 13 a 15 hodinou.

S sebou vezměte: doklad totožnosti, průkaz pojištěnce, těhotenský průkaz, vzorek moči, originál či kopii laboratorního vyšetření krevní skupiny a Rh faktoru a výsledek ultrazvukového vyšetření z 
I. trimestru (11. – 13. týden gravidity).

Při příchodu se vždy nejprve nahlaste v kartotéce.

 

Informativní schůzka k porodu

Zájemkyně z řad budoucích maminek zveme na informativní schůzku k porodu, která umožní získat přesnější představu o průběhu porodu ve FNM. Schůzky se konají v pondělí, úterý či středu, od 17 do 19 hodin. Na schůzku je nutné se předem objednat, a to v prenatální poradně, osobně či telefonicky na čísle 224 434 272. Sraz účastníků je v 17 hodin u výtahu D, 5. patro. Účast je bezplatná.

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci jsou schůzky až do odvolání zrušeny. děkujeme za pochopení.

 

POROD

Od 38. týdne těhotenství můžete porod očekávat již každým dnem. Proto si předem v klidu přichystejte vše potřebné.

Doklady:

●Vdané ženy – občanský průkaz, průkaz pojištěnce, oddací list, těhotenský průkaz, dohodu o jménu dítěte podepsanou oběma rodiči

●Svobodné ženy – občanský průkaz, průkaz pojištěnce, rodný list, těhotenský průkaz, dohodu o jménu dítěte, popř. doklad o přiznání otcovství, vydaný kteroukoliv rodnou matrikou v ČR

●Rozvedené ženy – občanský průkaz, průkaz pojištěnce, rodný list, rozvodový list, těhotenský průkaz, dohodu o jménu dítěte, popř. doklad o přiznání otcovství, vydaný kteroukoliv rodnou matrikou v ČR

●Pojištěné cizinky – pas, průkaz pojištěnce, rodný list, oddací ev. rozvodový list (vše přeložené do ČJ), těhotenský průkaz, dohodu o jménu dítěte

●Samoplátkyně – dtto jako pojištěné cizinky, předem však musí projít pokladnou cizineckého oddělení

 

Co vzít do porodnice?

●Toaletní potřeby – mýdlo, minimálně 2 ručníky barevně odlišné (jeden na horní a druhý na spodní polovinu těla), zubní pastu a kartáček, pleťový krém a tělové mléko, papírové kapesníčky, přezůvky (omyvatelné), jednorázové kalhotky (zakoupíte v lékárně či zdravotnických potřebách), vložky (první balíček dostanete od nás). Podprsenku pro kojící (bez kostic), vložky do podprsenky. Noční košile a toaletní papír poskytujeme bez omezení.

●Odsávačku mateřského mléka (doporučujeme)

●Všechny léky, které chronicky užíváte

●Kontakt na praktického lékaře pro děti a dorost, který převezme Vaše miminko do péče

 

Prosíme, vše zabalte do menší tašky. Velká zavazadla není kam bezpečně uložit. Kosmetické prostředky pro děťátko ani jednorázové plenky nebudete potřebovat, na oddělení je budete mít k dispozici. Oblečení pro miminko na cestu domů přinese doprovod až v den propuštění.

Své osobní věci si můžete uložit do uzamykatelných skříní. Z bezpečnostních důvodů s sebou do nemocnice neberte větší obnos peněz, šperky, cennosti. Pokud s sebou takové věci máte, doporučujeme uložit je do centrálního trezoru Samostatného oddělení metodiky zpracování dat a poplatků (přízemí, vstupní hala). Během pobytu nenechávejte nikde volně položené peněženky, kabelky, mobilní telefony a další cenné předměty. Toto opatření se týká nejen Vás, ale i Vašeho doprovodu a návštěv.

Poskytování informací o Vás nebo dítěti telefonicky, se v zájmu ochrany citlivých osobních údajů řídí velmi přísnými pravidly. Můžete si zvolit heslo, které uvedete do formuláře Souhlas s hospitalizací, a sdělit je svým blízkým. Zdravotnický personál smí informace podat výhradně tehdy, pokud volající toto heslo zná.

 

Porodní sál

Porodní sál se nachází v 5. patře, výtahy A. Při příchodu k porodu si nejprve vyzvedněte z kartotéky svoji kartu. Pokud přicházíte mimo hlavní pracovní dobu a vstup od výtahů A na ambulanci je již uzavřen, použijte označený zvonek. Na porodním sále Vás přijme lékař a porodní asistentka. Po každém vyšetření budete informována, jak porodní děj probíhá. Jako doprovod s Vámi může přijít
1 dospělá osoba. Váš doprovod bude poučen, jak se na porodním sále chovat a jaká pravidla je třeba dodržovat. Je-li Váš porod v samém začátku, můžete být uložena na čekatelský pokoj. Ten je čtyřlůžkový, a proto zde není možná trvalá přítomnost doprovodu.  Pokud porod běží, budete uložena na samostatný porodní pokoj s vlastním sociálním zařízením a kompletním vybavením, potřebným pro ošetření miminka. K základní přípravě k porodu patří i klyzma, či částečné oholení rodidel, ale respektujeme, pokud tyto úkony odmítnete. K lepšímu průběhu porodu jsou Vám k dispozici relaxační pomůcky a techniky (žíněnka, gymnastický míč, porodní stolička, sprcha, aromalampa). Prostředky k tlumení bolesti, včetně epidurální analgezie a inhalace rajského plynu (obojí zdarma), jsou Vám kdykoliv dostupné.

Vlastní porod probíhá obvykle na porodním lůžku, vede jej lékař spolu s porodní asistentkou. Nástřih hráze není na naší klinice paušálním opatřením, provádíme jej pouze v indikovaných případech. Dle aktuální situace za porodu a Vašich potřeb, respektujeme Vámi vytvořený porodní plán. Doporučujeme však jeho jednotlivé body konzultovat s lékařem předem, ideálně už při návštěvě těhotenské poradny.

Pokud jste po porodu Vy i děťátko v dobré kondici, a pokud máte zájem, provádíme bonding. Upozorňujeme, že nepřekročitelnou podmínkou bondingu, je trvalá přítomnost třetí osoby v porodním pokoji (doprovod). Za dvě hodiny po porodu budete společně s miminkem převezena na oddělení šestinedělí.

Na operační sál pro císařské řezy nemá doprovod rodičky přístup, může však operaci sledovat z předsálí a může být přítomen při prvním ošetření dítěte.

 

ŠESTINEDĚLÍ

Na oddělení šestinedělí se o Vás budou starat jednak porodní asistentky (modré uniformy), jednak dětské sestry (bílé uniformy). Podají Vám kompletní informaci o období šestinedělí, zejména o významu důsledného dodržování hygienických zásad. Dětské sestry Vás naučí, jak správně a bezpečně pečovat o novorozence. Na šestinedělí Vám bude k dispozici také zkušená laktační poradkyně, která Vám pomůže úspěšně zvládnout kojení.

Oddělení šestinedělí je plně vybaveno lůžkovými pokoji typu roaming-in. Maminka má dítě trvale u sebe, cítí-li se unavena, s péčí pomohou dětské sestry. Standardní pokoje jsou dvoulůžkové a vždy dva mají společné sociální zařízení. Můžete také zvolit nadstandardní pokoj, v němž se s Vámi může ubytovat i Váš doprovod. Cena tohoto pokoje je 2200 Kč/den. Pokud se rozhodnete této možnosti využít, oznamte to porodní asistentce již při příjmu na porodní sál. Na všech pokojích je umístěn telefon (pevná linka), telefonní číslo Vám sdělí sestra.

Délka hospitalizace se řídí zdravotním stavem Vaším i dítěte. V případě nekomplikovaného spontánního porodu jsou to 3 – 4 dny, v případě císařského řezu 4 – 6 dnů.

 

Návštěvy

● Denně, 14 – 19 hodin.

● Na pokoj prosíme maximálně 2 osoby současně, návštěva u lůžka nesmí narušit léčebný režim druhé pacientky.

● Při větším množství osob využijte k návštěvě denní místnost (jídelnu).

● Z hygienických důvodů je nepřípustné, aby návštěvy sedaly či lehaly na lůžka.

● Návštěvy dětí do 10 nejsou povoleny.

● Na gynekologická a porodnická oddělení je zakázáno nosit květiny.

● Toalety pro návštěvy se nachází na chodbě, u výtahů A a B, návštěvy nemohou používat WC v pokojích pacientek.

 

Propuštění

Propuštěna budete pouze tehdy, pokud Vy i Vaše dítě budete v pořádku. Lůžko uvolníte až těsně před odchodem domů. Propouštění probíhá denně, zhruba mezi 11 – 12 hodinou, předem budete informována lékařem. Obdržíte dvě propouštěcí zprávy, jednu o průběhu Vaší hospitalizace, druhou, která se týká dítěte.

 

Děkujeme za Vaši přízeň a těšíme se na viděnou.

 

 

 

 

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY