Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Gestační diabetes

Těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus)

Těhotenská cukrovka je definována jako porucha metabolismu cukrů, kterou zjistíme poprvé v průběhu těhotenství. Jedná se o nejčastější druh diabetu, se kterým se v těhotenství můžeme setkat a který obvykle po porodu končí.

Jak probíhá těhotenská cukrovka?

Protože hladiny krevního cukru jsou jen mírně zvýšené, většinou žena nemá vůbec žádné obtíže. Zvýšená hladina cukru v krvi však proniká přes placentu plodu k dítěti, kde následně může vést ke komplikacím těhotenství. Dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru vedou k porodu velkých dětí, které pak mají vyšší riziko vývoje diabetu v dospělosti, děti mohou mít poruchy intelektových funkcí.

Včasnou diagnózou a léčbou se hladiny krevního cukru normalizují a ke komplikacím těhotenství a porodu nedochází. Proto se dnes doporučuje vyšetřování všech těhotných žen na přítomnost těhotenské cukrovky.

Jaké je riziko vzniku těhotenského diabetu?

Mezi rizikové faktory těhotenského diabetu patří: věk nad 30 let, rasa, diabetes v rodině, nadváha, kouření, předchozí porod plodu nad 4000,0 g. Lze říci, že pravděpodobnost vzniku pro matku do 25 let věku bez přítomnosti rizikových faktorů je do 1 %, výskyt diabetu pro matku nad 30 let bez přítomnosti rizikových faktorů pro gestační diabetes mellitus již stoupá nad 8,5 %! Čím více rizikových faktorů je přítomno, tím více stoupá riziko vzniku gestačního diabetu.

Jak se vyšetřuje těhotenská cukrovka?

Přítomnost cukrovky se vyšetřuje tzv. glukózovým tolerančním testem (vypitím 75 g glukózy a vyšetřením hladiny krevního cukru nalačno a za 120 minut). Tento test se provádí u žen s přítomnými rizikovými faktory pro těhotenský diabetes v 16.-18. týdnu těhotenství, u všech ostatních žen mezi 24.-28. týdnem těhotenství.

Jak léčíme těhotenskou cukrovku?

Asi v 90 % případů jsou ženy léčeny dietou a pravidelným pohybem. Stoupá-li i přes dietu hladina krevního cukru, je nutno podávat inzulín. Léčba je prováděna lidskými inzulíny, které se většinou aplikují před hlavními jídly, tedy 3 x denně.

Cílové hladiny krevního cukru jsou nalačno do 5,8mmol/l, za hodinu po jídle pak 7,8mmol/l.

Jak vypadá diabetická dieta v těhotenství?

Obecně lze říci, že se jedná o racionální stravu. Důležité je vynechat tzv. rychlé cukry. Tedy všechny potraviny obsahující řepný cukr (sladkosti, slazené nápoje). Protože tělo ale cukry potřebuje jako zdroj energie pro vyvíjející se plod, podáváme je v podobě tzv. pomalých cukrů, neboli polysacharidů – škrobů (chléb, moučné výrobky, luštěniny, těstoviny, rýže). Hladiny cukru v krvi po nich pomaleji stoupají. Doporučená dávka těchto cukrů na den je asi 225-275 g podle výchozí hmotnosti těhotné. Jezte méně, ale často, 6-7 x denně. Jednorázový větší přísun třeba i pomalých cukrů vede k vyššímu vzestupu hladiny cukru v krvi. Na jedno jídlo doporučujeme maximálně 70 g cukrů, lépe je 30-50 g cukrů. Konkrétní množství cukrů v potravině vám pomůže stanovit vaše dietní diabetologická sestra. Nesnažte se držet žádné zaručené diety bez cukrů nebo redukční diety, vaše dítě potřebuje pro svůj vývoj dostatek energie, tu získává také z cukrů.

Více informací o dietě, vhodném složení potravy, či glykemickém indexu možno nalézt na následujících stránkách:
www.flora.cz, www.fzv.cz

Mohu v těhotenství jíst ovoce?

Ovoce obsahuje fruktózu, což je rychlý cukr. Hladina cukru v krvi po něm stoupá rychle a výš, než po škrobech. Ovoce nemá být hlavním obsahem jídelníčku. Lze doporučit ovoce s menším obsahem cukrů (jablka, citrusy, kiwi), která jezte max. po 1 kuse. Máte-li potřebu dalšího ovoce, další snězte až cca za 2-3 hodiny. Sladké ovoce ( hroznové víno, meloun) jezte minimálně.

Co se děje po porodu?

Porodem většinou gestační diabetes končí. Končí i terapie inzulínem, pokud byla během těhotenství nutná. Po porodu již není nutné dodržovat diabetickou dietu.

Ještě v porodnici na oddělení šestinedělí vám bude zkontrolován krevní cukr, aby bylo jisté, že porodem dítěte gestační cukrovka odezněla. Asi tři měsíce po porodu se provádí kontrolní glukózový toleranční test, aby bylo jasně stanoveno, že těhotenská cukrovka odezněla a nedošlo k rozvoji jiného typu diabetu. Ženy, které během těhotenství byly léčeny pro gestační diabetes mají asi 20-30 % pravděpodobnost, že se u nich budoucnu vyskytne diabetes mellitus typu 2. Proto je vhodné provádět kontroly krevního cukru v odstupu několika let.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY