Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Elektrofyziologické vyšetření

Elektrofyziologické vyšetření je invazivní katetrizační metoda, zahrnující záznam nitrosrdečních elektrických signálů a/nebo programovanou elektrickou stimulaci srdce.

Popis

Cílem tohoto vyšetření je objasnění charakteru poruchy srdečního rytmu nebo nalezení okrsku srdeční svaloviny (tzv. arytmogenního ložiska) v pravé síni či pravé srdeční komoře, který může být zdrojem Vašich obtíží. Na základě výsledků vyšetření pak rozhodneme o vhodnosti další terapie - buď medikamentózní terapie, o zavedení trvalého kardiostimulátoru nebo radiofrekvenční katetrové ablace.
Vyšetření se provádí na kardiostimulačním sálku. Před vyšetřením nebudete 6 hodin jíst, pít. kouřit. Pokud máte zubní protézu, vyjmete si ji. Během vyšetření budete při vědomí. Budete mít trvale monitorováno Ekg. Vyšetření se provádí v místním znecitlivění za přísně sterilních podmínek. Vyšetření je nebolestivé, pouze při vpichu cítíte mírný tlak.
Pod rentgenovou kontrolou se zavádějí katétry do pravé poloviny srdce cestou velkých žil (stehenní vpichem z oblasti třísla či podklíčkové z oblasti nad klíční kostí). Zavádějí se obvykle dvě, event. čtyři elektrody, které jsou umělohmotné a jsou zakončeny kovovým kontaktem. Umísťují se na různých místech v srdci a jejich pomocí je přímo snímána elektrická aktivita v srdci a je možné srdce elektricky stimulovat (podněcovat k mechanickému stahu zevním stimulátorem). Pomocí stimulace srdce se snažíme vyvolat síňovou či komorovou poruchu rytmu (arytmii), která může být příčinou Vašich stávajících obtíží. Z reakce srdce na stimulaci je možné zjistit druh a závažnost poruchy srdečního rytmu. Pokud je arytmie vyvolána, lze ji zrušit buď opět pomocí stimulace (tzv. extrastimulů) nebo medikamentózně (léky) či elektrickým výbojem (defibrilací). Pokud během výkonu budete mít jakékoliv obtíže (bolest, dušnost, bušení na srdci), informujte hned vyšetřujícího lékaře.

Rizika

Riziko výkonu je malé, ve většině případů je vyšetření bez komplikací. Diagnostický přínos a užitek pro následující terapii je jistě převažuje. Může dojít k poranění cévy, k tvorbě krevních sraženin (trombů) a uzávěru cév sraženinou nebo vznikne cévní výduť. Může dojít ke krvácení z místa vpichu se vznikem hematomu. Při punkci podklíčkové žíly může dojít k proniknutí vzduchu nebo krve do pohrudniční dutiny s event. nutností odsávání vzduchu nebo tekutiny silnějším katétrem (ve spolupráci s chirurgem). V místě vpichu se může objevit lokální infekce kůže a podkoží, infekce se vzácně může krevní cestou zanést do srdce. V tom případě je indikované podání antibiotik. Vzácnou komplikací je poranění srdečních struktur elektrodou, které si může vyžádat až nutnost kardiochirurgického výkonu. Při delší expozici vlivu RTG záření se může na ozářené ploše kůže za 2-4 týdny objevit zarudnutí, ztráta ochlupení, přechodné pigmentace. Tyto kožní změny postupně ustoupí, v nepříznivém případě se může vyvinout až vřed na kůži.

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY