Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Historie

Neurologická klinika 2. LF UK je pokračovatelkou tradice neurologického oddělení FN Motol, založeného v roce 1957.

U zrodu motolské neurologie stál MUDr. F. Hanzal, tehdy docent Hennerovy neurologické kliniky, který od r. 1953 zajišťoval jako neurologický konziliář veškerou neurologickou péči pro městskou nemocnici v Motole.

V roce 1957 bylo založeno v motolské nemocnici neurologické oddělení, o něž se v počátcích významně zasloužili MUDr. S. Káš a MUDr. J. Orzságh.

Primářem oddělení se v šedesátých letech stává prof. MUDr. K. Mathon, vedle doc. MUDr. Hanzala další ze slavných českých neurologů.

Po Mathonově skonu se do Motola vrací prof. MUDr. F. Hanzal, DrSc., uznávaný odborník na problematiku neuroinfekcí a vyšetření mozkomíšního moku. Prof. Hanzal v roce 1976 odchází na místo přednosty Neurologické kliniky ILFu v Krči.

Vedení oddělení, které se záhy po výměně přednostů stává klinikou Fakulty dětského lékařství, se ujímá doc. MUDr. H. Krejčová, DrSc., která kliniku vedla od r. 1976 do konce roku 1992 a věnovala se zejména rozvoji vestibulologických a elektrofyziologických laboratoří a výzkumu poruch rovnováhy na evropské úrovni.

Od roku 1993 do listopadu 2012 byl přednostou kliniky prof. MUDr. M. Bojar, CSc. Se svými spolupracovníky rozvíjel nejlepší tradice české a slovenské neurologické školy, zejména v oblasti péče o pacienty se zánětlivým postižením nervového systému.

Od listopadu 2012 dosud je přednostou prof. MUDr. P. Marusič, Ph.D.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY