Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Autoimunitní limbické encefalitidy

Od 10/2011 rozšířila Neurologická klinika FN Motol ve spolupráci s Likvorovou laboratoří Ústavu imunologie FN Motol možnosti vyšetřování autoimunitních (zejména limbických) encefalitid.

 Diagnostika autoimunitních (paraneoplastických a neparaneoplastických) limbických encefalitid (LE) se opírá o charakteristický klinický obraz, charakteristický nález na MRI (ten však nemusí být vždy přítomen) a pozitivitu specifických protilátek (cca 10% pacientů je však séronegativních). Významné přídatné informace přináší zejména vyšetření mozkomíšního moku a vyšetření EEG. Včasné stanovení diagnózy LE významně ovlivňuje prognózu pacientů, jednak proto, že správně indikovaná imunologická léčba vést i k úplné úpravě stavu (zvláště u syndromů s protilátkami proti membránovým a synaptickým antigenům) a dále proto, že v paraneoplastických případech předchází LE cca v 60% diagnózu nádoru a včasná diagnóza LE tak v některých případech umožní dřívější diagnózu a léčbu nádorového onemocnění.

Mezi kardinální příznaky LE patří:

Subakutně vzniklá porucha krátkodobé paměti

 • epileptické záchvaty (zejména parciální komplexní temporálního charakteru + sGTC, hojný je však i výskyt SE – konvulzivního i non-konvulzivního)
 • psychiatrické příznaky (afektivní poruchy, poruchy chování, změny osobnosti, psychotické projevy).

  Ve FN Motol je od podzimu 2011 možné vyšetřit:

 • „PNP“: Panel protilátek proti dobře charakterizovaným onkoneurálním antigenům metodou Western blott (anti-Hu, anti-Yo, anti-Ri, anti-Ma2/Ta, anti-CV2/CRMP5, anti-amphiphysin)
 • „LE mozaika“: Panel protilátek proti membránovým a synaptickým antigenům metodou nepřímé imunofluorescence (anti-NMDAR, anti-AMPAR1, anti-AMPAR2, anti-GABABR, anti-LGI1, anti-caspr-2).

Praktický postup při žádosti o vyšetření “LE mozaiky”:

Vyšetření nelze indikovat jako screening  pacientů s jinak nevysvětlenou neurologickou symptomatikou. Vzhledem k omezenému počtu pozic v kitech je třeba pacienty pečlivě vybírat.

Kandidát na vyšetření by měl splňovat tato kritéria:

 • subakutně vzniklá porucha paměti
 • a/nebo nově vzniklé epileptické záchvaty
 • a/nebo psychiatrické příznaky
 • charakteristický MRI nález (zvýšení signálu v mediotemporálních oblastech na T2 a FLAIR), zvl. je-li klinický obraz jiný, než porucha paměti

Předem vyšetřit:

 • MRI mozku
 • Likvor (cytologie, bílkovina, izofokuzace)
 • ANA, ENA, ANCA, ds-DNA, kardiolipin, RF, anti-TPO, dle možností anti-GAD
 • dle možností screening onkoneurálních protilátek (Hu, Yo, Ri, Ma2, amphiphysin, případně CV-2) - po dohodě lze doplnit u nás.

 Jak žádat o vyšetření?

 Vzhledem k složitosti diagnostiky LE a pestrosti klinických obrazů preferujeme možnost osobní domluvy s ošetřujícím lékařem daného pacienta. Prosíme proto o zaslání epikrízy s diferenciálně diagnostickou rozvahou a výsledky dosavadních vyšetření (přinejmenším MRI mozku, EEG, likvor) na e-mailovou adresu: martin.elisak@fnmotol.cz. Po obdržení dokumentace bude žadatel kontaktován, bude domluven konkrétní rozsah vyšetření a sdělen pravděpodobný termín provedení vyšetření. Výsledky sdělujeme telefonicky ošetřujícímu lékaři a současně zasíláme poštou po definitivní kompletaci.

Kontaktní osoba: MUDr. Martin Elišák, Ph.D., tel. 777 618 895, martin.elisak@fnmotol.cz

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY