Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Neurosonologická laboratoř

Vítejte v naší klinické a výzkumné laboratoři!

Naše laboratoř je vybavena 2 ultrasonografický přístroji: Toshiba Aplio 500 (sonda transkraniální, karotická, na periferní nervy a svaly, intraoperační) a přístrojem Toshiba Nemio s transkraniální a karotickou sondou. 

Vyšetření je možné objednat na tel. 224 436 874 u vedoucí sestry poradny Terezy Valentové Šípové.

Poradna je otevřena denně mimo čtvrtků od 7:00 do 15:30.

Ordinační hodiny pondělí - pátek 8:30 - 15:30 dle objednání.

Vaše pacienty s radostí a doufáme i erudicí vyšetří:

prim. doc. MUDr. Aleš Tomek, Ph.D., FESO, MUDr. Ivana Šarbochová, MUDr. Martin Šrámek, MUDr. Jaroslava Paulasová Schwabová, Ph.D., MUDr. Hana Magerová, Ph.D..

 

Prováděná strukturální vyšetření

Duplexní vyšetření extrakraniálních úseků tepen zásobujících mozek

Vyšetřujeme standardním způsobem karotické povodí (CCA, ICA, ECA), doplňujeme je však vyšetřením transkraniální sondou (ICA pod bazí nedostupná karotické sondě, průběh karotickým sifonem, kolaterální tok - a. ophtalmica, stav Willisova okruhu). Dále vyšetřujeme krční úsek a. vertebralis (rovněž dle uvážení doplněno TCCS vyšetřením intrakraniálně).

 

Transkraniální barevná sonografie, TCCS

Vyšetření poskytne orientační informace o základních vlastnostech mozkového parenchymu (přesun střední čáry, komorový systém) a detailní informace o mozkových tepnách Willisova okruhu (průměr, anomálie tvaru) a jejich průtokových parametrů (detekce stenózy, okluze). Zobrazíme intrakraniální úsek a. carotis interna (včetně průběhu sifonem), a. ophtalmica, a. cerebri media (M1-M3 segment), a. cerebri anterior (A1-2), a. cerebri posterior (P1-2), a. basilaris, intrakraniální úseky a. vertebralis a při dobré vyšetřitelnosti též měnší tepny VB cirkulace (PICA, AICA, SCA).

Indikací vyšetření je podezření na tepenné onemocnění mozku. Nejvýtěžnější je v průkazu postižení mozkových tepen (aterosklerotickém, vaskulitida), méně výtěžná je detekce cévních anomálií (aneurysmata, AV malformace, vaskularizované tumory), kde slouží jen jako hrubě orientační a nezastupuje CTAg, MRA či DSA.

Transkraniální dopplerovská sonografie, TCD

Toto klasické vyšetření je plně nahrazeno TCCS, při indikaci TCD doplníme kompletní TCCS, které poskytne i strukturální údaje a poskytuje vyšetřujícímu lepší přehled o eventuální patologii cévního toku.

Prováděná funkční vyšetření

Detekce pravo-levého zkratu

Vyšetření vyžaduje zavedení kontrastní látky (roztok hydroxyethylškrobu s mikrobublinkami) do žíly. Ultrazvukové vyšetření je pak provedeno v klidovém stavu a při provedení tzv. Valsalvova manévru (zatnutí břišních svalů).

Stanovení cerebrovaskulární rezervní kapacity (vasomotorické rezervy)

Vyšetření je orientační informací o stavu mozkové perfůze. Indikováno je zejména při uzávěru vnitřní karotidy. Pacient během vyšetření zadržuje dech a testujeme, jak zadržení dechu ovlivňuje mozkový perfůzi.

Polohové testy na a. vertebralis

Vyšetření probíhá v různých polohách hlavy - např. maximální otočení a záklon krku na jednu stranu a pak na druhou stranu. Umožňuje zjistit, zda není mozková tepna utišťována krčními obratly v některé z krajních poloh.

Detekce mikroembolizací do tepen CNS

Vyšetření spočívá v delším klidovém měření mozkového průtoku a detekce mikroembolizačních signálů. Nevyžaduje zavedení periferní kanyly.

Monitorace intervenčních zákroků (karotický stenting, trombolytická terapie)

Tato vyšetření nejsou dostupná ambulantním pacientům, provádíme je pouze indikovaně za hospitalizace.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY