Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Rehabilitace po operaci hrudní a bederní páteře

Vážený paciente, vážená pacientko, absolvoval/a jste operaci páteře na Oddělení spondylochirurgie FN v Motole. Rádi bychom Vám poskytli doporučení, jak se po operaci hrudní či bederní páteře v domácím prostředí chovat. Měl/a byste si uvědomit, že Vaše páteř je i nadále nemocná a že operací byla odstraněna pouze příčina bolestí, která je důsledkem většího opotřebování páteře jako celku. Proto je potřeba doporučit, jak se máte k nemocné páteři chovat. Tato doporučení jsou indikována i pro pacienty (pacientky) po operaci hrudní nebo bederní páteře po úrazu bez neurologického deficitu.

Vážený paciente, vážená pacientko,
absolvoval/a jste operaci  páteře na Klinice spondylochirurgie FN v Motole. Rádi bychom Vám poskytli doporučení, jak se po operaci hrudní či bederní páteře v domácím prostředí chovat.
Měl/a byste si uvědomit, že Vaše páteř je i nadále nemocná a že operací byla odstraněna pouze příčina bolestí, která je důsledkem většího opotřebování páteře jako celku. Proto je potřeba doporučit, jak se máte k nemocné páteři chovat.
Tato doporučení jsou indikována i pro pacienty (pacientky) po operaci hrudní nebo bederní páteře po úrazu bez neurologického deficitu.

1. Na cestu domů Vám sestry podle indikace lékaře zajistí sanitku, převoz se uskuteční vleže.
Po příjezdu domů, pokud je to možné, doporučujeme zůstat převážně na lůžku. Cesta sanitkou je dostatečná zátěž pro tento den.
2. V domácím prostředí je vhodné spát na rovném zvýšeném lůžku, aby se Vám co nejlépe vstávalo.
3. Zpočátku je vhodné zdolávat schody pouze v doprovodu druhé osoby, protože může nastat situace, v níž bude potřeba, aby Vám někdo poskytl oporu.
4. Berle můžete odložit nakrátko po dobu sezení na toaletě. Začít sedat si můžete až po první kontrole u spondylochirurga, která bývá po šesti týdnech po operaci. Delší sezení a úplné odložení berlí je však indikováno lékařem až tři měsíce po operaci.
Pokud už dostanete povolení posadit se, měl/a byste začínat opatrně, pouze na krátký čas třeba k jídlu. Vždy byste přitom měl/a sedět s rovnými zády. Vyvarovat se však musíte dlouhodobého sezení v autě nebo v křesle.
Podle celkového zdravotního stavu můžete prodlužovat chůzi venku.
5. Naučené cviky je dobré procvičovat několikrát denně. Cviky, které vyvolávají bolest, dočasně vynechte.
6. Měl/a byste se vyvarovat pohybů, které souvisejí s okolím místa operace, jako jsou úklony, předklony, záklony a rotace. Tyto pohyby se mohou začít pomalu cvičit až tři měsíce po operaci.
7. Doporučujeme nedělat těžkou fyzickou práci, nezvedat těžké předměty. V případě nutnosti se můžete zvedat ze dřepu a s rovnými zády. Je třeba se vyvarovat prudkých nekoordinovaných pohybů, jako je uklouznutí. Pozor na chůzi po nerovném terénu.
8. Sprchovat okolí operační rány můžete po vyndání stehů, poté je vhodné si ránu dotyky osušit a nakonec promazat mastným krémem.
Koupání v horké vodě se po operaci nedoporučuje.
9. Rehabilitace je na Klinice spondylochirurgie FNM obvykle indikována až tři měsíce po operaci.
10. Jízda osobním autem vsedě je kontraindikována, to znamená, že je zakázána.
11. Sexuální aktivity jsou možné, nejsou-li provázeny bolestmi z operačního pole. Je tedy potřeba zvolit takovou polohu, při které je páteř odlehčená, a to rovněž po dobu tří měsíců.
12. Sportovat nedoporučujeme dříve, než šest neděl po operaci, jediné, co lze doporučit, je pasivní cvičení. To je cvičení, které umožňuje udržet plný rozsah pohybu v kloubech a pružnost svalů a šlach.
13.  Po třech měsících můžete pomalu začít se sporty, jako je plavání nebo jízda na kole.
14. Na lázeňskou léčbu máte nárok do 1 roku po operaci. Vhodné je absolvovat lázeňskou léčbu asi půl roku po operaci.
Péče o jizvu
Cílem péče o jizvu je její dobré zhojení a zajištění posunlivosti jizvy proti podkoží a jiným strukturám. Nastává ve chvíli, kdy již na jizvě nejsou strupy a kůže je zcela zhojena. Jizvu nechte zhojit, nestrhávejte stroupky v jejím okolí. Sprchujte jizvu pro vás příjemným proudem vlažné vody, avšak v prvních týdnech ji nemydlete, pouze oplachujte vodou. Udržujte jizvu čistou, po koupeli ji opatrně osušte a aplikujte na ni mastný neparfémovaný krém – zajistí se tím její vláčnost. Aplikujte na jizvu tzv. tlakovou masáž (viz níže). Jizva nesmí být zarudlá, horká, hnisavá a nesmí krvácet.

Cvičební jednotka po operaci bederní páteře

Během cvičení dodržujeme tyto zásady:

-    Cvičíme pomalu
-    Cviky provádíme pomalu tahem, nikoli švihem
-    Cviky nesmí vyvolávat bolest, pokud ano, tyto cviky vynecháme
-    Mezi jednotlivými cviky děláme 10-ti vteřinové pauzy
-    Během cvičení pravidelně dýcháme, nezadržujeme dech
-    Každý cvik opakujeme 5x, postupně zvyšujeme počet opakování
-    Cvičíme pravidelně několikrát denně

Vysvětlivky:
HK ........ jedna horní končetina                      DK ....... dolní končetina
HKK ..... obě horní končetiny                          DKK .... obě dolní končetiny

Chůze po schodech pomocí podpažních berlí:
do schodů:                                          ze schodů 
1.    První DK                                    1. Obě berle naráz
2.    Druhá DK                                   2. První DK    
3.    Obě berle naráz                         3. Druhá DK

ZP: pokrčit DKK, poté s nádechem zatáhnout hýždě a břicho, výdrž 5 vteřin, uvolnit:

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY