Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Specializace

Klinika se specializuje na chirurgickou péči o pacienty s onemocněním páteře.

Jejím základním úkolem je chirurgické řešení poranění páteře s následnou primární fází rehabilitace těchto pacientů. Do této oblasti také spadají stavy po úrazech páteře jako například kyfotizace či selhání stabilizace. Zejména s důrazem na traumatologii krční páteře včetně poranění cerviko-kraniálního přechodu. V současnosti je úkolem oddělení i následná péče o pacienty s poraněním míchy až do doby překladu na rehabilitační pracoviště - Spinální jednotku FN Motol. 

Dále klinika pečuje o pacienty s onkologickým postižením páteře. Jedná se o primární nádorová onemocnění a zejména o metastatická postižení a patologické fraktury s útlakem nervových struktur, většinou doprovázené neurologickým deficitem. 
Dalším onemocněním patřícím do spektra péče spondylochirurgické kliniky jsou záněty páteře. Nedílnou součástí operativy páteře jsou také degenerativní onemocnění spondyloza, spondylartróza se stenózou krční a bederní páteře, degenerativní skoliózy, spondylolistézy, instability. Důležitou součástí je operační řešení degenerativních změn krční páteře při revmatoidní artritidě a vrozených vývojových vadách.

Příklad operační léčby nádorového onemocnění postižení bederní páteře. 

Příklad operační léčby poranění hrudní páteře. Pacient s luxační zlomeninou 12. hrudního obratle (fr. T12) po pádu z výše. Primárně zadní korekce postavení s odstraněním útlaku nervových struktur, fixace vnitřním transpedikulárním fixátorem do obratle nad a pod poraněnou etáž včetně odběru kostních štěpů z lopaty kosti kyčelní a aplikace těchto štěpů kolem vnitřního fixátoru (Socon Ti T11-L1, zadní déza štěpy ). Následně ve druhé době náhrada mezibratlové ploténky mezi 11. a 12. hrudním obratlem (diskektomie T11-T12) kostním štěpem z lopaty kosti kyčelní. 
  

Příklad operační léčby poranění bederní páteře. Pacient se závažnou, tříštivou zlomeninou 3. bederního obratle sražení osobním vozem. Operační terapie ve dvou dobách, primárně zadní korekce a fixace transpedikulárním vnitřním fixátorem s odstraněním útlaku nervových struktur, následně po několika dnech přední náhrada těla L3 roztažitelným implantátem. 

 

 

 

 

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY