Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Hallux rigidus

Ztuhlý palec (hallux rigidus) je získanou deformitou nohy. Jedná se degenerativní onemocnění základního článku palce. Artróza tohoto kloubu vede k zúžení kloubní štěrbiny a úbytku chrupavky na kloubních plochách. Na okrajích kloubních ploch vnikají výrůstky (osteofyty), které následně brání v pohybu kloubu. Často toto onemocnění vzniká v důsledků kombinace vícero faktorů, např. vrozené dispozice a častých drobných úrazů kloubu.

Omezení hybnosti a ztuhlost tohoto kloubu jsou základními projevy. Hybnost kloubu je omezená zejména směrem nahoru a brání tak ve správném odvalu nohy při chůzi od podložky. Bolest se objevuje zejména při zátěži. V pokročilých stádiích onemocnění jsou v oblasti kloubu patrné výrůstky v podkoží, které jsou bolestivé na pohmat a v botě způsobují otlaky na kůži.Konzervativní terapie

V rámci konzervativní terapie je doporučováno použití ortopedických vložek do bot a aplikace steroidních (protizánětlivých) injekcí do kloubu. Konservativní postupy většinou nejsou účinné  a dochází k progresi onemocnění.

Operace

Operace sloužící k odstranění příčin i následků onemocnění. Zákroky jsou zacílené na základní článek palce nohy anebo první nártní kost. Většinou je potřeba provést osteotomii (protnutí kosti) a vždy odstranění kostních nárůstků. Mezi operace, které jsou prováděné na naší klinice patří, operace dle Moberg (osteotomie proximálního článku palce), Youngswick (protnutí a zkrácení první nártní kosti), artrodéza (ztužení základního článku palce) a kloubní náhrady (entoprotéza bazálního kloubu palce nohy).

Operační léčbu lze provádět v celkové anestezii, nebo pouze v místním znecitlivění. Doba pooperační rekonvalescence je závislá na typu použité operace a individuálním průběhu hojení. Po operaci je nutno počítat se zhruba 3-6 týdnů trvající nemožností plné zátěže operované končetiny a nutností chůze o berlích s omezeným nášlapem na operovanou končetinu. 

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY