Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Hallux rigidus

Ztuhlý palec (hallux rigidus) je získanou deformitou nohy. Jedná se degenerativní onemocnění základního článku palce. Artróza tohoto kloubu vede k zúžení kloubní štěrbiny a úbytku chrupavky na kloubních plochách. Na okrajích kloubních ploch vnikají výrůstky (osteofyty), které následně brání v pohybu kloubu. Často toto onemocnění vzniká v důsledků kombinace vícero faktorů, např. vrozené dispozice a častých drobných úrazů kloubu.

Omezení hybnosti a ztuhlost tohoto kloubu jsou základními projevy. Hybnost kloubu je omezená zejména směrem nahoru a brání tak ve správném odvalu nohy při chůzi od podložky. Bolest se objevuje zejména při zátěži. V pokročilých stádiích onemocnění jsou v oblasti kloubu patrné výrůstky v podkoží, které jsou bolestivé na pohmat a v botě způsobují otlaky na kůži.Konzervativní terapie

V rámci konzervativní terapie je doporučováno použití ortopedických vložek do bot a aplikace steroidních (protizánětlivých) injekcí do kloubu. Konservativní postupy většinou nejsou účinné  a dochází k progresi onemocnění.

Operace

Operace sloužící k odstranění příčin i následků onemocnění. Zákroky jsou zacílené na základní článek palce nohy anebo první nártní kost. Většinou je potřeba provést osteotomii (protnutí kosti) a vždy odstranění kostních nárůstků. Mezi operace, které jsou prováděné na naší klinice patří, operace dle Moberg (osteotomie proximálního článku palce), Youngswick (protnutí a zkrácení první nártní kosti), artrodéza (ztužení základního článku palce) a kloubní náhrady (entoprotéza bazálního kloubu palce nohy).

Operační léčbu lze provádět v celkové anestezii, nebo pouze v místním znecitlivění. Doba pooperační rekonvalescence je závislá na typu použité operace a individuálním průběhu hojení. Po operaci je nutno počítat se zhruba 3-6 týdnů trvající nemožností plné zátěže operované končetiny a nutností chůze o berlích s omezeným nášlapem na operovanou končetinu. 

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY