Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Metabolická poradna

Metabolicko-litiatická poradna je specializovaná poradna pro diagnostiku, léčbu a prevenci vzniku močových kamenů u rizikových pacientů.


Lékaři:

MUDr. Michael Nekula

MUDr. Barbora Žemličková 

Ordinace:

Pondělí: 9.00 - 14.30

Umíštění:

komunikační uzel A, 1. patro

 

Pro koho je určeno vyšetření v metabolické (metabolicko-litiatické) poradně?

Vyšetření v metabolické poradně je určeno pro pacienty, u kterých dochází k opakovanému vzniku močových kamenů nebo u nich opakovaný vznik kamenů hrozí.

Jak vyšetření v metabolické poradně probíhá?

Během první návštěvy v metabolické poradně s Vámi lékař probere Vaše předchozí obtíže s močovými kameny, dále s jakými onemocněními se léčíte a jaké užíváte léky. Následuje vyšetření včetně provedení ultrazvuku ledvin a močového měchýře. Součástí diagnostiky je též zhodnocení kompletních rozborů krve a moči z 24hodinového sběru, k čemuž můžete být vyzváni ještě před Vaší první návstěvou. Na základě výsledků Vám bude doporučena úprava jídelníčku, popř. doplněna o léky s cílem snížit výskyt dalších močových kamenů.

Je nutná příprava před metabolickým vyšetřením?

K první návštěvě si doneste zprávu od praktického lékaře či urologa. Pokud je to možné, přineste též rozbory krve a moče z 24hodinového sběru.

Pokyny k provedení 24hodinového sběru moče:

Sběr moče má probíhat přesně 24 hodin a to nejlépe od rána do rána následujího dne, proto doporučujeme si ke sběru vyhradit volný den (např. neděli). Ke sběru si připravte čistou nádobu (např. plastovou lahev), kterou vymyjete čistou vodou bez mýdla.

První den ráno se naposledy vymočíte mimo sběrnou nádobu do WC (např. v 6:00). Po vymočení sbírejte veškerou další moč do sběrné nádoby. Nádobu skladujte v chladném místě bez přímého slunečního světla. Během sběru pijte obvyklé množství tekutin a jezte běžnou stravu dle zvyklostí. Za 24 hodin v 6:00 se naposledy vymočte do sběrné nádoby. Nasbíranou moč doneste do příslušné laboratoře k rozboru.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY