Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Diagnostika karcinomu prostaty

Biopsie prostaty

Biopsie prostaty je indikována při podezření na nádor prostaty. Vyšetření indikuje ošetřující urolog, či onkolog na základě vyšších hodnot PSA (prostatický specifický antigen) nebo podezření při palpačním vyšetření prostaty. Během výkonu se odebírá z tkáně prostaty min. 10 vzorků (závisí na velikosti prostaty a počtu předchozích biopsií). Vyšetření se provádí pod ultrazvukovou kontrolou pomocí sondy zavedené do konečníku. Ke snížení bolestivosti při odběru se okolí prostaty znecitlivuje 1% roztokem Mesocainu. Vyšetření trvá celkem 10-15 minut, provádí se ambulantně, za 30 minut po výkonu může pacient odejít.

Přístrojové vybavení

Biopsii prostaty provádíme na ultrazvukovém přístroji pomocí triplanární rektální sondy umožňující šikmý i kolmý odběr vzorků tkáně prostaty.

Příprava

Před samotným vyšetřením je nutné důkladné vyprázdnění konečníku. Večer před vyšetřením se zavedou do konečníku 1-2 glycerinové čípky, ráno v den vyšetření 1 glycerinový čípek. Čípky jsou volně dostupné v lékárně. V rámci prevence infekčních komplikací spolknete 2 hodiny před vyšetřením1 tabletu předepsaného antibiotika. Další tabletu spolknete 12 hodin po předchozím užití. U rizikových pacientů se antibiotická léčba prodlužuje. K vyšetření není nutné být na lačno.

Pacienti užívající antiagregancia (např. Anopyrin, Godasal, Trombex, Clopidogrel, Apo-Tic, Plavix, apod.) musí týden před vyšetřením po konzultaci se svým lékařem tyto léky vysadit. V případě užívání Warfarinu je nutné tento lék v dostatečném předstihu vysadit a dle ošetřujícího lékaře event. převést na nízkomolekulární heparin. K biopsii je nutné přinést čerstvé vyšetření krevní srážlivosti.

Po biopsii

Vzhledem k tomu, že biopsie prostaty je invazivní vyšetření, hrozí rozvoj některých komplikací. Nejčastěji se jedná o krvácivé komplikace – z konečníku, do moči nebo do spermatu, kde se krev může objevovat i několik týdnů po výkonu. Z dalších se jedná o zánět prostaty projevující se horečkami, potížemi s močením, bolestmi v konečníku. V takovém případě je nutné navštívit lékaře a stav léčit antibiotiky.  Mohou se také objevit potíže s vyprázdněním močového měchýře.

K minimalizaci rizika rozvoje komplikací je nutné dodržet určitá pravidla: v den vyšetření klidový režim s vysokým příjmem tekutin, po dobu 2-3 dnů se vyvarovat větší fyzické zátěže, užít antibiotika dle ordinace lékaře. V případě nejasnosti se poraďte s lékařem.

Výsledek biopsie je k dispozici přibližně za 2 - 3 týdny.

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY