Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Časté dotazy

  • Máte vyšší PSA?   -   Prostatický specifický antigen (PSA) je produkt prostatických žlázek, který se vylučuje do ejakulátu a přispívá k jeho zkapalnění. Z malé části se dostává do krevního oběhu. Jeho hladina v krvi závisí na mnoha faktorech. Postupně se zvyšuje s věkem, s velikostí prostaty, ale také se může přechodně zvýšit při zánětech moč.cest, či prostaty, po manipulacích s prostatou. Významně se může zvýšit také při přítomnosti nádoru v prostatě. Jeho hladina nás proto může upozornit na možnou přítomnost nádoru. V takovémto případě je indikována biopsie prostaty (odebrání vzorků z prostaty na histologické zhodnocení). Více o biopsii ZDE.
  • Diagnostikovali vám nádor prostaty?  - V případě že Vám byl diagnostikován nádor prostaty, je nutné stanovit rozsah onemocnění, tj. zda je onemocnění lokalizované (pouze v prostatě), lokálně pokročilé či generalizované (prokazatelné metastázy, či vysoké riziko jejich přítomnosti na základě hladiny PSA v krvi). Pokud je onemocnění lokalizované, můžeme na podkladě zhodnocení fyzického stavu, věku pacienta a jeho komorbidit doporučit terapeutický postup spočívající v radikálním odstranění prostaty, radioterapii, brachyterapii nebo pouhém sledování. V případě generalizace onemocnění operační léčba, či radioterapie již nejsou indikovány. V tomto stádiu se doporučuje léčba, která vás zbaví účinku testosteronu (mužský pohl. hormon), tzv. androgen deprivační terapie (antiandrogeny, LHRH analoga, či v některých případech odstranění obou varlat). Více o karcinomu prostaty ZDE.
  • Máte krev v moči (hematurii)? – Krev se do moči může dostat v kterékoli etáži močových cest od ledviny až po zevní ústí moč.trubice. Nejčastější příčinou jsou záněty, dále přítomnost kamene v moč.cestách (urolitiáza), ale také nádorová onemocnění ledvin a močových cest, poranění, či přítomnost cizího tělesa v močových cestách. Vzácnou příčinou přítomnosti krve v moči mohou být i parenchymová onemocnění ledvin (vyšetřuje nefrolog). Pokud pozorujete krev v moči, je nutné se objednat na vyšetření k ambulantnímu urologovi v místě bydliště. V případě, že je krvácení intenzívní, či při podezření na poranění ledvin nebo moč.cest je nutné navštívit nejbližší nemocniční urologické pracoviště. Standardně se zhodnotí ledviny a močové cesty vyšetřením CT (počítačová tomografie) s kontrastní látkou, následuje endoskopické vyšetření dolních močových cest. Na základě výsledků se stanoví terapeutický postup.
  • Diagnostikovali vám nádor ledviny? – Pokud ano, je nejdříve nutné stanovit přesný rozsah onemocnění, tj. zda je onemocnění lokalizované, nebo již jsou v těle přítomna další ložiska (metastázy). Standardním vyšetřením je CT břicha a malé pánve s kontrastní látkou, v případě alergie na jód pak magnetická rezonance. Obvykle doplňujeme i rentgenové nebo CT vyšetření plic. V některých případech může lékař zvážit provedení dalších vyšetření, jako je scintigrafie skeletu. Na základě všech výsledků a zhodnocení stavu pacienta se stanoví terapeutický postup.
  • Máte hmatný útvar na varleti nebo v šourku? – V případě hmatného útvaru v šourku je nutné do 24 hodin navštívit ambulantního urologa, či nemocniční urologické pracoviště, které na základě vyšetření stanoví diagnózu. V první řadě se musí vyloučit nádor varlete. Nádorem postižené varle je potřeba vzhledem k agresivnímu chování testikulárních nádorů odstranit co nejdříve a vzorek odeslat na definitivní histologické zpracování. V případě potvrzení zhoubného testikulárního nádoru doporučujeme vyšetření CT retroperitonea s kontrastní látkou, rentgen plic, event. CT plic, současně se stanovují hladiny testikulárních markerů v krvi (AFP, βHCG, LDH). Jinou příčinou hmatného útvaru mohou být zánětlivé afekce nadvarlete nebo varlete nejčastěji spojené s horečkou, hydrokéla (lidově „vodní kýla“), spermatokéla (váček v nadvarleti vyplněný spermatickou tekutinou), varikokéla (rozšířené žíly odvádějící krev z varlete).

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

developed by MEDIA FACTORY