Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Autotransfuze

Informace pro pacienty :

Autotransfuze je transfuze krve, která pochází z cirkulace pacienta/příjemce. 
 Ve světě autotransfuze zaznamenala velký rozvoj v 70. a 80.letech minulého století. U nás se první autotransfuze začaly také provádět v těchto letech, ale hlavního rozmachu dosáhly až v 90.letech 20. století. Odběry autotransfuzí ve FN Motol prošly také svým vývojem. V 80. letech se prováděly sporadicky (60 odběrů za rok), v 90.letech pak docházelo stejně jako v ostatních zdravotnických zařízeních k postupnému nárůstu, zvláště pak v roce 1997 po přestěhování I.ortopedické kliniky do Motola. V posledních letech odebíráme zhruba 95 % všech autotransfuzí pro pacienty ortopedických klinik 1. a 2. LF UK před ortopedickými operacemi (převážně náhradami kyčelních a kolenních kloubů).
Pokud Vám ošetřující lékař nabídl tuto možnost, využijte ji. Před plánovaným operačním výkonem je to nejvýhodnější způsob zajištění krve k doplnění krevní ztráty v průběhu operace nebo po operaci. Autotransfuze můžeme odebírat i u pacientů ostatních operativních oborů po doporučení lékařem.
 V naší nemocnici odebíráme  plnou krev, která se dále nezpracovává. K plánovanému operativnímu zákroku můžeme provést i více odběrů (odborně se jeden odběr nazývá  transfuzní jednotkou), maximálně však tři. Obvyklý interval mezi jednotlivými odběry je týden, poslední odběr krve pro autotransfuzi se provádí týden před plánovanou operací. Množství  odebrané krve  a odběrové schéma  stanovuje lékař autotransfuzí  na základě požadavku operatéra, výsledků laboratorního vyšetření, klinického stavu a hmotnosti pacienta. Pro  jeden odběr odebíráme  maximálně 450 ml, u žen někdy 350 ml, u dětí 250 ml. 
Krev pro autotransfuzi se odebírá do  speciálních krevních vaků s obsahem protisrážlivého roztoku. Tento vak je označen štítkem s údaji o identifikaci pacienta/příjemce a údaji o přípravku. Odebraná krev pro autotransfuzi je pak uskladněna v samostatném  monitorovaném chladícím zařízení a doba její exspirace je 35 dní.
Krev odebranou pro autotransfuzi nesmíme podat jinému nemocnému.

Důležité informace:

 • Kde se autotransfuze provádějí ?
  Odběr autotransfuzí se provádí v budově pro dospělé pacienty FN v Motole na úseku autotransfuzí Oddělení krevní banky na 2.patře uzel E.
 • Kdy se autotransfuze provádějí?
  Odběr autotransfuzí se provádí v pondělí až pátek od 8 do 13 hodin.
  Termín odběru je třeba domluvit předem s lékařem nebo sestrou autotransfuze.
  Objednat se můžete  telefonicky na tel. 2 2443 5179 nebo osobně.
 • Jaké jsou výhody autotransfuze?
  Každá léčebná metoda, tedy i autotransfuze má své výhody, ale také je nutno počítat i s určitými riziky. U autotransfuzí výhody převažují. Jednou z výhod, kterou klademe na první místo je zamezení přenosu závažných infekčních onemocnění. Další výhodou je to, že u autotransfuze nemůže dojít k aloimunizaci, což je vytvoření protilátek proti červených krvinkám, které by mohly být v budoucnu příčinou potransfuzní reakce. Tato situace může nastat u pacientů, kteří dostávají opakované transfuze krve od dárců. Velkou výhodou bývá odběr autotransfuze  právě u těchto pacientů  s protilátkami, pokud jsou schopni si autotransfuzi darovat. Další výhodou je i to, že neexistuje věkové omezení jako u běžných dárcovských odběrů. To znamená, že autotransfuzi můžeme odebrat jak dítěti, tak nemocnému staršímu 70 let.

Kdo si nemůže nechat odebrat autotransfuzi , jaké jsou její kontraindikace?

Autotransfuzi nemůžeme odebrat pacientům:

 • s akutní infekcí
 • s pozitivními výsledky vyšetření na HIV, hepatitidu B a hepatitidu C a syfilis
 • pacientům s akutním infarktem myokardu
 • s nestabilní anginou pectoris
 • významným zúžením levé koronární tepny
 • s těsnou aortální stenózou
 • cyanotickou srdeční vadou
 • neléčenou aortální hypertenzí

Konečné rozhodnutí o provedení odběru, množství odebrané krve dává lékař autotransfuzí, který zhodnotí zdravotní stav i laboratorní výsledky vyšetření (KO, moč).

Jak se stravovat před odběrem?

 24 hodin před vlastním odběrem držte dietu, nejezte tučná, těžce stravitelná jídla. Můžete konzumovat chléb, pečivo, vařené těstoviny, rýži, brambory, zeleninu, libové maso a podobně. Pijte dostatečné množství tekutin. Alkohol je zakázán. V den odběru posnídejte čaj, rohlík, džem (pokud nejste diabetik). Vypijte půl litru tekutin (čaj, voda).

 

Co je nutné přinést k odběru?

 • žádanku k provedení odběru, kterou vystaví Váš odborný lékař (ortoped, urolog...) a na které je vyznačen počet požadovaných odběrů a datum plánovaného výkonu.
 • výsledky předoperačních vyšetření (krevní obraz, moč chemicky+sediment, EKG, závěr interních vyšetření, u dětí pediatrického vyšetření
 • kartičku zdravotní pojišťovny
 • lehké občerstvení a asi 1 litr tekutin (čaj, voda, džus)

Ostatní:

Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, ráno v den odběru je neberte. Léky si přineste s sebou, vezmete si je po odběru. Jste-li na pochybách, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem. Je vhodné, aby s Vámi přišel doprovod. U dětí a mladistvých do 18 let je doprovod nutný! 4 hodiny po odběru nesmíte řídit motorové vozidlo.  den odběru odpočívejte, pijte více tekutin a jezte stravu bohatou na bílkoviny (jogurty, tvarohy, sýry apod.). Případné podání přípravku s obsahem železa Vám doporučí lékař.
 
Pokud se k plánovanému odběru nemůžete z nějakých důvodů dostavit, dejte prosím předem telefonicky vědět. K odběrům v žádném případě nechoďte s teplotami (akutním infektem) - odběr není možný.

 

Děkujeme předem za dobrou spolupráci a přejeme Vám úspěšné provedení plánovaného operačního výkonu.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY