Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

D0-80300 (M-72200) PSEUDOLYMFOM

hyperplázie lymfatická

DEFINICE

Je nenádorová polyklonální hyperplazie lymfatických tkání, což je definice nedostatečná. Je jen nadpisem nad řadou blíže označených jednotek z různých tříd, které histologickou strukturou připomínají maligní lymfom, NS M-9590/3. Pseudolymfomy mají diagnostiku nerozlučně spjatou s maligními lymfomy určitého typu. Nediagnostikují se však pouze vylučovací cestou a mnohé z nich mají svéráznou strukturu i klinický obraz. Nicméně i zde vznikají časté pochybnosti, takže je někdy nutné je vyjádřit i uvedením diferenciální diagnózy anebo podtržením důvodu, proč pseudolymfom nebyl hodnocen jako nádor. Mnohé případy extranodální lymfatické hyperplázie spadají spíše do rámce extranodálního lymfomu typu MALT M-9699/3.

ILUSTRACE

 

D0-80300  Folikulární hyperplázie lymfatické uzliny.

 

D0-80300  Folikulární hyperplázie lymfatické uzliny. Polarizace pláště i zárodečného centra.

 

D0-80300  Folikulární hyperplázie lymfatické uzliny. Nápadná příměs makrofágů s Flemmingovými tělísky.

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNÓZA

Určitou velmi neúplnou pomůckou pro představy celkové pestrosti může být následující seznam:

 • Lymfadenopatie při infekci HIV. V časném stádiu se pozoruje floridní folikulární hyperplázie DE-36310 se zvětšenými nepravidelnými centry a zúženou nebo částečně chybějící plášťovou zónou. Změny se kombinují s lýzou folikulů - fragmentací center invadovaných malými lymfocyty plášťové zóny až k obrazu "vykousaných folikulů" s dílčí deplecí lymfocytů a regresí výběžků dendritických buněk; druhotná je okolní neovaskularizace. Postupně dochází k involuci folikulů - malé folikuly bez makrofágů a bez plášťové zóny. Dále se pozoruje B-monocytoidní reakce, přítomnost imunoblastů a plazmocytů, zmnožení venul interfolikulárně, drobné hemoragie do folikulů a obrovské mnohojaderné buňky Warthin-Finkeldayova typu. 
  HIV lze imunohistologicky prokázat v malých lymfocytech, DRC i v obrovských buňkách (protein p24). 
  V terminální fázi (AIDS) je struktura uzliny difuzně setřena, s hustými infiltráty imunoblastů a plazmocytů s Russellovými tělísky, různý je stupeň lymfopenie a fibrotizace. Mohou být zastiženy regresivně změněné zbytky folikulů. Obrovské buňky nejsou přítomny. 
  Pátrat je nutno po oportunních infekcích, lymfomech a Kaposiho sarkomu. 
 • Infekční mononukleóza DC-48200
 • Lupus erythematodes (D0-23010), folikulární hyperplazie s plazmocytózou a výskytem polyklonálních Russelových tělísek, místy s reakcí naznačeně epiteloidní. Ve splavech bývají bazofilní tělíska DNA.
 • Angioimunoblastická lymfadenopatie (T viz M-9705/3, B viz M-9767/1) se vyznačuje neovaskulizací a hyalinní stromální reakcí mezi hyperplastickými imunoblasty.Karunkula (vulvy, cervikální anebo vaginální) s atypickými stromálními buňkami v edematózním stromatu se většinou podobá angioimunoblastické lymfadenopatii.
 • Dermatopatická retikulóza (DC-72200) se zpravidla uvádí jako prototyp T reakce. Příznačné je ložiskovité nakupení velkých dendritických interdigitujících buněk a melanofágů v interfolikulární oblasti.
 • Castlemanova angiofolikulární hyperplazie (DC-72210) je spojena s regresí lymfocytů folikulárních center a cibulovitou hyperplazií dendritických buněk s fibrózou. Splavy zanikají, zmnožují se plazmocyty.
 • Střádající retikulózy, granulomatózy a makrofagické reakce se většinou poznávají snadno podle charakteru tesaurace.
 • Lymfomatoidní papulóza kůže M-9718/1 (D0-30120)
 • Progresivní transformace center DC-72130
 • Samostatně se kladou pseudolymfomy z histiocytů M-77800.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY