Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

M-9699/3 EXTRANODÁLNÍ LYMFOM Z MARGINÁLNÍ ZÓNY SLIZNIČNÍ LYMFOIDNÍ TKÁNĚ (MALT LYMFOM)

DEFINICE

MALT lymfom je extranodální maligní lymfom nižšího stupně malignity řaděný do rámce lymfomů z buněk marginální zóny. Vzniká na podkladě pozánětlivé přeměny sliznic ve smyslu Peyerské enterální přeměny. Častější je v zažívacím traktu, slinných žlazách, plících, kůži aj.

POPIS

Nádorová infiltrace  je uspořádána difuzně, perifolikulárně nebo nodulárně a je cytologicky smíšená z malých lymfocytů, centrocytoidních elementů, B-monocytoidních buněk, lymfoplazmocytoidních elementů a plazmocytů. Může obsahovat reaktivní nenádorové folikuly kolonizované nádorovými buňkami. V závislosti na lokalizaci tvoří destruktivní tzv. lymfoepitelové léze (viz též D5-20350).
"Agresivní" MZBL je při zachovaném marginálním uspořádání cytologicky blastický, přesná definice dosud není stanovena a označení není doporučeno. Postupně může docházet k transformaci do difuzního velkobuněčného B-lymfomu M-9680/3.

IMUNOHISTOLOGIE

Při obvyklé převaze centrocytoidních buněk v cytologicky smíšené variantě je CD20+, CD5-, CD10-, CD23-, CD43+/-, IgM+, IgD+, cyklin D1-, výraznější plazmocytoidní diferenciace se prokáže cytoplazmatickou expresí lehkých řetězců imunoglobulinů.

CYTOGENETIKA A MOLEKULÁRNÍ VYŠETŘENÍ

V části případů zejména MALT lymfomů plic a žaludku se prokazuje t(11;18)(q21;q21) s fúzí API2-MALT1, jejíž přítomnost obvykle značí nízkou tendenci k přechodu do vyššího stupně malignity.
V některých případech se prokazuje t(14;18)(q32;q21) s fúzí IgH-MALT1 (lymfomy jater, kůže, očních adnex, plic a slinných žlaz); t(1;14)(p22;q32) (spíše u nádorů s tendencí k transformaci do vyššího stupně malignity); t(3;14) s fúzí IgH/FOXP1 (lymfomy orbity, štítné žlázy a kůže).

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNÓZA

Kromě reaktivních procesů je nutno odlišit zejména ostatní B-lymfomy nižšího stupně malignity:

  • M-9690/3 Folikulární lymfom, FL
  • M-9673/3 Lymfom z plášťových buněk, MCL
  • M-9823/3 Malobuněčný lymfocytický lymfom, B-CLL/SLL

ILUSTRACE

 

 

 

M-9699/3  Lymfom z buněk marginální zóny.

 

M-9699/3  MALT lymfom slinné žlázy. Lymfoepitelové léze.

 

M-9699/3  MALT lymfom plíce. Lymfoepitelová léze v bronchiálním epitelu pozitivním při průkazu širokospektrého cytokeratinu.

 

M-9699/3  MALT lymfom žaludku. Převažující plazmocelulární  diferenciace superficiálně (imunohistologicky monotypická populace s expresí lehkých řetězců imunoglobulinů kappa).

 

M-9699/3  "Agresivní" MALT lymfom.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY