Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

M-9708/3 PODKOŽNÍ PANIKULITICKÝ T-LYMFOM (SPTCL)

DEFINICE

Cytotoxický T-lymfom s téměř výhradní uzlovitou lokalizací v podkožním tuku bez větší tendence k uzlinové diseminaci. Prognóza je relativně dobrá, případný rozvoj hemofagocytického syndromu je však známkou agresivnějšího průběhu.

POPIS

Uniformní atypické buňky případ od případu různé velikosti s hyperchromními jádry a bledou cytoplazmou tvoří ložiska v hlubokém podkoží a destruují přítomnou tukovou tkáň s následnou tvorbou lipogranulomů tuberkuloidního vzhledu připomínající panikulitidu. Může se zastihnout invaze stěny cév, nekrózy tukové tkáně a karyorhexe jsou běžné. Typické je obklopování adipocytů nádorovými buňkami. Později se může lymfom šířit i do dermis, ulcerace je vzácná.

IMUNOHISTOLOGIE

Imunofenotyp je pan-T (CD2, CD3, CD5, CD43) cytotoxický (CD8, TIA-1, granzym B, perforin), CD4-, CD56-, s expresí alfa/beta řetězců TCR.

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNÓZA

  • Panikulitida M-45600 (D0-00580) se liší tím, že přítomné lymfoidní buňky nemají nádorové vlastnosti, i když nakupení lymfocytů v rozpadlých pseudocystách připomíná infiltrativní nádorový růst. Pravidlem jsou hojné plazmocyty (v SPTCL prakticky nepřítomné).
  • M-9709/3 Kožní gama/delta T-lymfom (postižení dermis a epidermis s ulcerací, CD56+)
  • M-9719/3 Extranodální NK/T-lymfom nasálního typu

ILUSTRACE

 

M-9708/3 Podkožní panikulitický T-lymfom.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY