Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

M-9741/3 AGRESIVNÍ SYSTÉMOVÁ MASTOCYTÓZA (ASM)

DEFINICE

ASM je systémová proliferace žírných buněk (diagnostická kritéria viz M-9741/1) s evidentními znaky malignity (známky dřeňového selhávání s cytopéniemi, hepatomegalie s poruchou funkce jater či portální hypertenzí a splenomegalie s hypersplenismem, osteolýza event. s patologickými frakturami, malabsorpce při infiltraci GIT) bez přítomnosti leukemizace (viz M-9742/3) a bez další hematologické malignity.

Systémová mastocytóza s klonálním hematologickým nemastocytárním onemocněním (SM-AHNMD) má přidruženou klonální hematologickou poruchu (MDS, MPN, AML, ML), která splňuje kritéria klasifikace WHO (2008) a v jejím smyslu je kódována.

Vzácná je lymfadenopatická mastocytóza s eozinofilií obvykle provázená hepatosplenomegalií a postižením kostí, bez kožních infiltrátů. Doporučuje se doplnit vyšetření PDGFRA (M-9965/3).

ILUSTRACE

M-9741/3 Systémová mastocytóza s klonálním hematopoetickým nemastocytárním onemocněním (AML M2 M-9874/3).

M-9741/3 Systémová mastocytóza s klonálním hematopoetickým nemastocytárním onemocněním (AML M2). Imunohistologický průkaz CD117.

M-9741/3 Systémová mastocytóza s klonálním hematopoetickým nemastocytárním onemocněním (MPN typu ET M-9962/3).

M-9741/3 Systémová mastocytóza s klonálním hematopoetickým nemastocytárním onemocněním (MPN typu ET). Imunohistologický průkaz CD117.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY