M-9837/3 LYMFOM T-LYMFOBLASTICKÝ

(kód ICD-O-2: M-9685/35,
kód ICD-O-3: M-9729/3)

DEFINICE

Jedná se o jeden z nejčastějších lymfomů dětí. U chlapců a mladých mužů je často spojen s mediastinální masou. Leukemický průběh s více než 25 % lymfoblastů ve dřeni se označuje T-lymfoblastická leukémie M-9837/3. Klinický průběh je rychlý s leukemizací a diseminací.
Klasifikace WHO (2008) kód lymfomu samostatně neuvádí a obě možnosti řadí pod společný rámec M-9837/3.

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNÓZA

• Čistě morfologické rozlišení příslušnosti k řadě B či T (viz též B-lymfoblastický lymfom  M-9811/3) je bez pomoci imunohistologie nemožné i přes tendenci T-lymfoblastů mít konvolvovaná stočená gyriformní či "pomačkaná cerebroidní" jádra a nápadně chudou jasnou cytoplazmu bez sklonu ke kohezivitě.
  • M-9687/3 Burkittův lymfom
  • M-9673/3 Lymfom z plášťových buněk (MCL), blastoidní varianta

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.