Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

M-9971/1 POTRANSPLANTAČNÍ LYMFOPROLIFERATIVNÍ ONEMOCNĚNÍ, ČASNÁ LÉZE (PTLD)

DEFINICE

PTLD jsou lymfoproliferace M-9970/1 obecně vznikající v souvislosti s imunosupresí po alogenních transplantacích a bývají spojené s infekcí EBV. Ve většině případů vycházejí z buněk hostitele, pouze po alogenní transplantaci kostní dřeně jsou dárcovského původu.
Časné léze postihující hlavně lymfoidní orgány (uzliny, tonzily) jsou obvykle polyklonální a mohou spontánně regredovat nebo odpovídají na snížení imunosuprese resp. protivirovou terapii. Rozvoj polymorfní či monomorfní PTLD je však možný.

POPIS

  • Plazmocelulární hyperplázie zachovává základní strukturu postižené tkáně, někdy je provázena výraznou folikulární hyperplázií (potransplantační floridní folikulární hyperplázie).
  • PTLD charakteru infekční mononukleózy DC-48200 má polymorfnější vzhled s hojnými imunoblasty a expanzí parakortexu.

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNÓZA

  • Odlišit se musí polymorfní PTLD M-9971/3 a monomorfní PTLD charakteru jednotlivých lymfomů (viz přehled klasifikace WHO 2008), přičemž low-grade B-lymfomy vzniklé po transplantaci se za PTLD nepovažují.
  • Obdobné procesy se vzácně mohou objevit i po autologní transplantaci kostní dřeně, za PTLD se však nepovažují a spíše se jedná o lymfoproliferace vyvolané imunosupresí.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY