Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

M-9971/3 POLYMORFNÍ POTRANSPLANTAČNÍ LYMFOPROLIFERATIVNÍ ONEMOCNĚNÍ (P-PTLD)

DEFINICE

Vzniká v souvislosti s imunosupresí po alogenních transplantacích de novo nebo progresí z časné léze M-9971/1. Lymfoproliferace je EBV-pozitivní a obvykle je oligoklonální či monoklonální. Někdy odpovídá na snížení imunosuprese, ale rozvoj monomorfní PTLD je běžný.

POPIS

Jedná se o destruktivní polymorfní proces s hojnými imunoblasty a plazmocyty, běžná je nekrotizace, mohou se zastihnout oblasti monomorfního či Hodgkin-like vzhledu. V kostní dřeni mohou být nepravidelné infiltráty obdobného složení spojené s fibrotizací.

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNÓZA

Odlišit se musí monomorfní PTLD charakteru jednotlivých lymfomů (viz též přehled klasifikace WHO 2008):

  • Nejčastější jsou B-lymfoproliferace, zejména DLBCL M-9680/3, Burkittův lymfom M-9687/3 a plazmocytom M-9732/3. Low-grade B-lymfomy (FL, MALT) vzniklé po transplantaci se za PTLD nepovažují.
  • Z T/NK proliferací je nejčastější PTCL M-9702/3 a hepatosplenický T-lymfom M-9716/3. Vzácněji přicházejí prakticky všechny ostatní typy T-lymfomů.
  • V rámci PTLD vzácný klasický Hodgkinův lymfom M-9650/3 musí splňovat všechna diagnostická kritéria, výskyt izolovaných RS-buněk je u PTLD běžný a pro diagnózu nestačí.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY