Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Intervenční radiologie


Prof. MUDr. Miloslav Roček, CSc.

tel.: 224 438 100
e-mail: miloslav.rocek@lfmotol.cuni.cz

Evidence (objednávání pacientů):

tel.: 224 438 178


 

 

Oddělení angiografie je vybaveno novým přístrojem  Toshiba Infinix. K dispozici máme i další dvojprojekční přístroj Toshiba Infinix, na kterém pracuje Kardiologická klinika. Zde plánujeme provádět některé  neurointervence  a intervence u dětských pacientů. Hlavní naší náplní jsou  plánované intervenční výkony  na základě již provedených neinvazivní vyšetření cév pomocí ultrazvuku, CT a MR.

Pouze u pacientů s akutním postižením provádíme přehledná angiografická vyšetření a bezprostředně  intervenční zákroky. Vzhledem k tomu, že se jedná o hybridní sál, určený pro kombinované výkony, jsou některá postižení léčená ve spolupráci s cévní chirurgii. Nejčastěji to jsou  implantace stentgraftů u pacientů s postižením hrudní a břišní aorty.

V minulém roce 2011 jsme provedli více cévních intervencí než v předchozích letech. Jednalo se především o perkutánní tralsluminální angioplastiku v počtu 850 PTA,  ve 189 případech byl zaveden stent, u 104 pacientů byla provedena terapeutická  embolizace a 63 pacientů bylo léčeno lokální trombolýzou. Kromě endovaskulárních intervencí provádíme téměř tisíc nevaskulárních intervencí. Ty jsou prováděny  vedle angiografického sálu  hlavně  na CT, dále pomocí ultrazvuku a sklopné stěny. Tyto výkony představují biopsie, drenáže tekutin, drenáže  žlučových cest, intervence na transplantovaných orgánech, vertebro  a kyfoplastiky, tumorózní ablace, chemické sympatektomie.

Endovaskulární výkony provádíme na celém tepenném a žilním systému, portálním řečišti, vyjma srdce. Jsou léčeni dospělí a čím dále více dětští pacienti.

Nejčastějším  endovaskulárním výkonem jsou angioplastiky pánevních tepen a tepen obou dolních končetin, včetně periferních tepen u diabetiků. Dále jsou léčeny viscerální tepny pro aterosklerózu a provádíme četné embolizace tumorů  i chemoembolizace, embolizace u krvácení (GIT, hemoptýzy, poúrazové a iatrogenní postižení). Jsme schopni provést mechanickou trombektomii při masivní plicní embolii, trombektomii mozkových tepen při embolické CMP. Standardně provádíme lokální trombolýzy tepen a žil. Naše pracoviště jako jediné se zabývá rutinně léčbou chronického žilního uzávěru. Jsme pracovištěm zabývající se léčbou cévních hemodialyzačních  přístupů, zavádíme i translumbální katétry. Implantujeme stenty do sestupné části hrudní aorty, do břišní aorty, včetně fenestrovaných graftů. Zavádíme nové  intervenční metody, spolupracujeme i na mezinárodních multicentrických studiích.

Lékaři oddělení angiografie  přednášejí na národních a mezinárodních kongresech, které též organizují a spoluorganizují.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY