Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Lůžkové oddělení

    Spinální jednotka má 16 lůžek, z toho 2 lůžka intermediární péče pro spontánně ventilující pacienty vyžadující monitoraci. Na oddělení mají pacienti k dispozici bezbariérová sociální zařízení, 2 cvičebny  a společenskou místnost.

Rehabilitace na spinální jednotce

     Spinální jednotka poskytuje intenzivní komplexní rehabilitační péči o pacienty s míšní lézí. Oddělení je vybaveno všemi dostupnými pomůckami a přístroji pro léčbu a rehabilitaci pacientů s míšní lézí.

Péče o akutní pacienty

Fyzioterapie

     Vzhledem k odlišným potřebám akutních a chronických pacientů se jejich terapie liší. Akutní pacienti absolvují intenzivní rehabilitaci. Ta je tvořena individuální fyzioterapií, denně je to zhruba 2x 1 hod terapie. K individuální terapii se 2x týdně přidává ještě skupinové cvičení. Individuální terapii doplňuje cvičení na přístrojích - vertikalizační stůl nebo stojan, motomed letto a motomed viva. Pokud to dovoluje zdravotní stav, absolvuje pacient také terapii na přístroji Lokomat a funkční elektrickou stimulaci na přístroji RT300.

     Do fyzioterapeutického plánu je zahrnutá kinezioterapie, rehabilitace na neurofyziologickém podkladě - Vojtova metoda, koncept DNS - dynamická neuromuskulární stabilizace, Bobath koncept, S-E-T koncept, mobilizace a techniky měkkých tkání, dechová rehabilitace, aktivní a pasivní cvičení a další.

Ergoterapie

      Nezbytnou součástí rehabilitace akutních pacientů je i ergoterapie. Jejím cílem je pomoci k obnovení nebo znovuzískání činností potřebných pro provádění běžných denních aktivit (např. oblékání, sycení, ...) ztracených následkem úrazu nebo onemocnění. Jednou z důležitých činností ergoterapeuta je péče o horní končetiny (ruce), které potřebujeme právě k provádění běžných denních aktivit.

     Ergoterapeut ke své terapii využívá různé aktivity, činnosti, upravené prostředí a kompenzační pomůcky. Tyto pomůcky také pomáhá pacientům vybírat, vždy individuálně podle zdravotního stavu a konkrétní situace pacienta..

Péče o chronické pacienty

     Charakter péče o chronické pacienty určují obtíže, pro které byli na Spinální jednotku přijati. Obvykle stav chronických pacientů nevyžaduje nebo dokonce nedovoluje absolvovat intenzivní rehabilitaci a ergoterapii, hospitalizace je cílena na vyšetření a řešení zdravotních komplikací, případně na přípravu k plánovaným operačním zákrokům. Pokud to zdravotní stav či aktuální situace pacienta vyžadují, absolvuje fyzioterapii či ergoterapii cílenou na stávající problémy.

 

Co je dobré vědět pro hospitalizaci na spinální jednotce

Vybavenost pokojů

 Pokoje jsou vybaveny polohovatelnými postelemi s antidekubitárními matracemi. Každé lůžko má několik možností signalizace ošetřovatelskému personálu (elektrické zvonky, hlasová čidla či speciálně upravené signalizační přístroje pro pacienty s poruchou hybnosti horních končetin).

Pacienti jsou na oddělení hospitalizováni na dvoulůžkových pokojích, které jsou vybaveny televizí, mohou samozřejmě plně využít vlastních elektronických zařízení. V případě, že zdravotní stav pacienta neumožní ovládání mobilního telefonu, ošetřující personál mu rád pomůže. V takovém případě je také vhodné mít telefon příslušenstvím hands-free, které umožňuje ovládání telefonu hlasem. Na našem oddělení je možné využít bezdrátové připojení k internetu.

Co pacient potřebuje k pobytu na spinální jednotce

      Mezi základní věci, které bude pacient v průběhu pobytu u nás potřebovat, patří hygienické potřeby a pohodlný volný oděv na cvičení – tričko, pevné krátké a dlouhé kalhoty, sportovní boty nejlépe o jednu velikost větší.

Co by měli vědět příbuzní a blízcí

      Návštěvní hodiny na oddělení jsou od 9:30 do 20:30. Pacienti mají naplánovaný rehabilitační a léčebný program, proto je třeba se s pacientem předem domluvit na vhodném načasování návštěv. V některých případech mohou být návštěvy přítomné při rehabilitaci.

      Informace o zdravotním stavu budou podávány jen osobám, které pacient uvede v příjmové dokumentaci. Informace není možné bez předchozí domluvy s pacientem podávat telefonicky. Bezpečnost při sdělování informací je zabezpečena pomocí hesla.

     Konzultace s ošetřujícím lékařem jsou možné po předchozí domluvě v pracovní době od 7:00 do 15:00 hod, v individuálních případech možno konzultaci realizovat i po pracovní době v odpolední službě.

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY