Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Archiv - 2012

Napsali o nás - Dětská srdce z daleka

Edonis, Albion, Fatima, Alef nebo Murgan, to jsou jména dětí, kterým čeští lékaři z Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole darovali zdraví, když jim operovali nemocná srdce. Nyní žijí stejně jako jejich vrstevníci. Také v Česku se ročně narodí 550 dětí s vrozenou srdeční vadou. Přestože je čeká náročná operace a dlouhodobý pobyt v nemocnici, mají obrovské štěstí. Drtivá většina z nich bude vést úplně normální život. Kdyby se narodily v některé z rozvojových zemí, jejich naděje na přežití by byly minimální.

Edonis, Albion, Fatima, Alef nebo Murgan, to jsou jména dětí, kterým čeští lékaři z Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole darovali zdraví, když jim operovali nemocná srdce. Nyní žijí stejně jako jejich vrstevníci.

Také v Česku se ročně narodí 550 dětí s vrozenou srdeční vadou. Přestože je čeká náročná operace a dlouhodobý pobyt v nemocnici, mají obrovské štěstí.
Drtivá většina z nich bude vést úplně normální život. Kdyby se narodily v některé z rozvojových zemí, jejich naděje na přežití by byly minimální.

Naštěstí většinu srdečních vad, a to i závažných, lze v současnosti řešit už krátce po porodu. V Česku totiž funguje Dětské kardiocentrum Fakultní nemocnice v Motole, kde přijímají pacienty z celé republiky - a v posledních letech i vybrané pacienty z rozvojového světa. Toto specializované pracoviště je u nás jediné a provádí zhruba 500 operací ročně. "Maminky, u jejichž dětí se během těhotenství potvrdila vážná srdeční vada, rodí u nás v nemocnici a my hned po porodu přebíráme miminko do své péče," vysvětluje primář pražského kardiocentra Jan Škovránek.

Modré děti mají šanci

Nejčastější vrozenou srdeční vadou je Fallotova tetralogie. Jde o kombinaci několika srdečních vad, které se vyskytují současně. Děti s touto diagnózou mají zúženou plicní tepnu, která je přetěžována. Nemají také přepážkou oddělenou pravou a levou srdeční komoru, takže okysličená a neokysličená krev se míchají. Do srdce se krev dostává v pořádku, nikoliv však zpět do krevního oběhu. Děti jsou pak promodralé, protože tělu chybí kyslík. Namodralá mají i nehtová lůžka a rty. Zmodrání se může, ale nemusí projevit, ale takto nemocné děti bývají letargické a zadýchávají se. Mnoho z nich si nemůže normálně hrát, protože se snadno unaví.
Takto nemocní byli i dva malí kambodžští kluci Auvin a Davin. "Chlapci byli přímo ohroženi na životě. Pokud by se jim včas nedostalo lékařské péče, pravděpodobně by brzy zemřeli," popisuje doktor Tibor Klain z Dětského kardiocentra. Ještě před pár týdny si tihle kluci nemohli hrát ani běhat a jejich matky je musely nosit. V rodné Kambodži jim lékaři nemohli pomoct. Naštěstí se chlapci dostali do motolské nemocnice, kde jim provedli speciální operaci, která je vrátila zpět do života. Do Česka Auvin a Davin přijeli díky programu české vlády Medevac, který financuje léčbu nemocných dětí z krizových oblastí. Celkem tak bylo za sedmnáct let fungování programu vyléčeno 126 dětí ze zemí, jako je Kosovo, Čečensko, Irák nebo Afghánistán. Nově do programu přibyla Kambodža, která se po desetiletí zmítala v občanské válce. I když se v zemi už nebojuje, stále chybí základní lékařské vybavení i lékaři. "Jsme rádi, že můžeme pomoci malým pacientům ze zahraničí. V podmínkách, ve kterých žijí, by těžko dokázali přežít," říká ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

Má to smysl

"Vzpomínám si na desetiletého chlapce Alefa, který nemohl chodit, protože jeho srdce bylo příliš slabé. Často upadal do bezvědomí a jeho otec ho musel nosit," vypráví doktor Tibor Klein, který jezdí do krizových oblastí vybírat malé pacienty. Několik měsíců od operace už chlapec vesele běhal. "Když vidíte nadšené dítě, najednou si uvědomíte, že vaše práce má smysl," uzavírá lékař.

Srdeční vadu lze poznat včas

Za výborné výsledky české kardiologie může práce několika lékařských generací, které vytvořily i systém péče o nemocné děti. Díky němu mají malí pacienti jistotu, že se včas dostanou na specializované pracoviště. Od 80. let u nás funguje screening srdečních vad ještě u nenarozených dětí. Zhruba třetinu se podaří objevit ještě v těhotenství.

"Chlapci byli přímo ohroženi na životě. Pokud by se jim včas nedostalo lékařské péče, pravděpodobně by brzy zemřeli," říká doktor Klein.

Naši odborníci patří ke špičce

Česká republika má u všech operací srdce u dětí nižší úmrtnost než Spojené státy americké. Zatímco u nás zemře po operaci 1,5 procenta dětí, v USA více než třikrát tolik. Pravděpodobnost přežití v případě velmi vážných srdečních vad je 94 procent. Ne všichni malí pacienti musí být operování neodkladně. Na některé srdeční vady se přijde až několik měsíců nebo dokonce let po narození. Zpravidla jsou děti operovány během prvního roku života, ale může to být podle jejich zdravotního stavu i mnohem později.
Jejich prognóza je většinou velmi dobrá.

Ludmila Hamplová

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY