Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1.10.2019 - Dny robotické chirurgie

Po dobu dvou dnů byl ve vestibulu umístěn trenažér chirurgického robota da Vinci Xi. Pacienti, návštěvníci i personál FN Motol si tak mohli vyzkoušet ovládání robota, jak ve cvičném počítačovém programu, tak i reálné přesouvání předmětů.

V polovině dubna roku 2018 byl provoz Centra robotické chirurgie zahájen. Systém da Vinci Xi je využíván pro miniinvazivní operativu a je umístěn v prostorách sálů Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Proto také byl zpočátku používán hlavně pro urologické výkony. Postupně přibyla další kliniky a dnes (včetně Urologie) robota používá Gynekologicko-porodnická klinika 2. LF UK a FN Motol, Chirurgická klinika 2. LF UK a FN Motol, III. Chirurgická klinika 1. LF UK a FN Motol a Klinika dětské chirurgie 2. LF UK a FN Motol.

Operační robot se skládá ze tří komponentů: čtyřramenného systému, přístrojové věže a konzole, tzn. vlastního pracoviště operatéra. Robotická operace je laicky řečeno „vylepšená“ laparoskopie. Při ní jsou do těla pacienta z několika vstupů (vpichů) zavedeny nástroje s pohyblivým kloubem, které ovládá operatér z vnějšku, ze zvláštního stanoviště – tzv. konzole, která je umístěna na operačním sále mimo operační stůl.

Operatér ovládá konce nástrojů zavedených do těla pacienta přes vysoce citlivé joysticky, které má chirurg navlečené na jednotlivých prstech. Přirozeně, intuitivně pohybuje rukama a simuluje tak pohyby, které by dělal v případě klasické operace. Díky tomu pracuje precizněji a šetrněji. To se pak odráží i na lepším léčebném výsledku.

 

Hlavní technické výhody oproti laparoskopii:

  • 3HDH technologie umožňuje operatérovi lepší zobrazení operační rány a jejího okolí (anatomické vrstvy, nervové a cévní struktury), které při otevřeném operování či 2D zobrazení není možné.
  • Větší preciznost pohybů nástroje, tedy i vyšší obratnost a rozsah než je možné u lidského zápěstí, vč. 100% filtrace třesu ruky.
  • Operatér je minimálně závislý na asistenci a sám si ovládá kameru a 3 instrumenty.

 

Přínos pro výsledky operací:

  • Bylo prokázáno, že robotická operace zásadním způsobem snižuje krevní ztráty během výkonu, snižuje riziko komplikací, zmenšuje bolest po výkonu, zkracuje dobu hospitalizace a zrychluje návrat do běžného života.
  • U radikální operace pro rakovinu prostaty (nejčastěji prováděný robotický výkon) přináší lepší funkční výsledky (nižší riziko inkontinence a impotence po výkonu).
  • Umožňuje bezpečné provedení výkonu v mimořádně špatně dostupných oblastech. Ve srovnání s běžnou laparoskopií je tedy možný miniinvazivní výkon u většího počtu pacientů (u kterých by jinak byla nutná otevřená operace). 
  • Technologie přináší řadu novinek zlepšujících detekci nádorových ložisek během výkonu.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY