Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14.5.2019 - Den hygieny rukou

Věděli jste, že zdraví a hygiena rukou spolu velice úzce souvisí?

Toho si povšiml maďarský lékař Ignác Semmelweis, který roku 1847 zavedl povinné mytí rukou chlorovým vápnem. Díky tomu ihned klesla úmrtnost rodiček.

Až 80% všech infekčních nemocí se šíří rukama. Hepatitida A, salmonela, chřipka, průjmová onemocnění, rýma a kašel, plísňová onemocnění, bradavice a kožní infekce a další. A podáním ruky se infekce šíří častěji než líbáním. Správnou hygienou lze snížit šíření respiračních onemocnění o 16%. Ale až 95% lidí si ruce správně nemyje.

Pro práci denně používáme počítač a telefon, počítačová myš je 3x a klávesnice dokonce 5x špinavější než toaletní prkénko. Každý šestý telefon je kontaminován fekálními bakteriemi. 

Světová zdravotnická organizace v roce 2005 vyhlásila 5. květen Mezinárodním dnem hygieny rukou.  Ve FN Motol již 10. rokem pořádáme osvětu pro veřejnost. Návštěvníci i zaměstnanci nemocnice si mohou vyzkoušet, zda si umí správně mýt ruce za použití dezinfekce s fluorescenčními vlastnostmi.  Pod UV lampou je pak viditelné, která místa na rukách byla ošetřena a která ne. Naši zdravotníci zájemcům vše ukážou a vysvětlí, jak si ruce správně umýt.

Mytí rukou je nejjednodušším preventivním opatřením proti infekčním nemocem, když je provedeno správně.

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY