Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19.9.2019 - PLUTO

Nový umělecký přírůstek sochařských projektů do veřejného prostoru FN Motol potěší tentokrát dětské návštěvníky a jejich rodiče.

Pohrává si s měřítky a vykresluje utopické a snivé představy o světě, ve kterém jsme kdysi byli malí a vše okolo nás mělo jiné rozměry a funkce. Objekt Pluto je takový malý sen, jak vnímat trochu jinak náš obvyklý svět - lehce a nezávazně - a podporuje nebát se vykročit z našich zavedených postojů. Robert Barta nabízí hravým způsobem umělecký objekt, který lidem vrací to, o čem kdysi snili. Jako malé děti, které chtěli umět létat a nestarali se o to, zda to bylo reálné. Prostřednictvím Pluta máte možnost konfrontace s prostředím, které vás nutí se usmívat a představovat si jeho neobyčejného obyvatele. 

Barta tak potvrzuje známý výrok, že jakmile ztratíme naše sny a bláznivé představy, zahyne věda, umění i láska. Rovněž úsměvná je umělcova hra s názvem díla - Pluto - jako disneyovská postavička, kterou nevidíme a můžeme si ji v tomto environmentu jen představovat, nebo také "planeta", které odebrali po 76 letech titul vzhledem k tomu, že je přimknutá k jiným, podobně velkým tělesům.
Vstupte na planetu dětství a vzpomínek - dětství je totiž vědecká disciplína.

 

Robert Barta (1975) je český umělec žijící a pracující v Berlíně. Pro svou uměleckou práci nachází materiál v každodenních předmětech nebo situacích, ve kterých hravým způsobem komentuje současný svět. S nepatrnými změnami, nesourodými kombinacemi, hraním se slovy a jejich významy zavádí strategii “zneužití”, která transformuje povahu známých objektů, aby odhalila jejich vnitřní podstatu, paradoxy a napětí, které jim dávají život. Studoval na Akademie der Bildenden Künste v Mnichově a na San Francisco Art Institute v USA. Svá díla vystavuje po celé Evropě včetně Prahy a je zastoupen v mnoha soukromých německých sbírkách.  

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY