Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23.7.2019 - 100 000 000. eRecept

V pátek 19. 7. 2019 byl ve Fakultní nemocnici v Motole vystaven 100 miliontý elektronický recept.

Počet vystavených elektronických receptů od 1. ledna 2018 překročil hranici 100 milionů. Jubilejní recept předepsali v pátek 19. července 2019 krátce po půl deváté ve Fakultní nemocnici v Motole. Recept s pořadovým číslem 100 000 000 byl dle údajů z FN Motol předepsán na Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a byly na něm uvedeny dva léčivé přípravky: Novalgin (lék na bolest) a Helicid (lék omezující produkci žaludeční kyseliny).

„Těší mě, že se elektronická preskripce stala běžnou součástí života jak předepisujících lékařů a vydávajících lékárníků, tak pacientů. Pevně věřím, že bude i nadále úspěšně plnit svůj primární účel, tedy přispívat ke spokojenosti pacientů a k vyšší bezpečnosti jejich léčby,“ řekla Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

„Stomiliontý recept v průběhu dvou let jasně ukazuje, že systém je plně funkční. Na rozdíl od toho, co si mysleli někteří skeptici,“ dodal Miloslav Ludvík, ředitel Fakultní nemocnice v Motole.

Další milník čeká elektronickou preskripci zřejmě již zanedlouho. Na konci června schválili poslanci novelu zákona o léčivech, která mimo jiné zavádí sdílený lékový záznam. Nyní čeká na projednání v Senátu. Lékový záznam má významně zvýšit bezpečnost pacientů. Lékařům, lékárníkům i záchranářům umožní nahlédnout za přesně stanovených podmínek do seznamu všech léků předepsaných a vydaných pacientovi. Díky tomu by mělo ubýt případů, kdy se některé léky vzájemně vylučují a vykazují nežádoucí interakce.

Lékový záznam je již aktuálně k dispozici samotnému pacientovi. Každý může zdarma využít webovou nebo mobilní aplikaci, v níž má přehled o všech předepsaných, případně vydaných eReceptech. Mezi celou řadu dalších výhod elektronické preskripce patří zejména vyšší míra bezpečí pacienta při výdeji léku, dále také možnost předepsání receptu bez návštěvy ordinace nebo více možností předání identifikátoru.

Loňský rok uzavřelo naše zdravotnictví s 58,5 mil. předepsanými a 56 mil. vydanými eRecepty. Jen od začátku letošního roku už bylo vystaveno téměř 42 milionů eReceptů a vydáno jich bylo přes 40 milionů. Oproti roku 2018 jde v celkovém ročním součtu o navýšení o cca 30 procent. Nárůsty počtu předepsaných eReceptů jsou znatelné i v dalším meziročním srovnání. Zatímco v lednu loňského roku bylo předepsáno jen něco přes 4 mil. eReceptů, letos to bylo už téměř 7 mil. eReceptů. Rekord letošního roku drží zatím pondělí 7. ledna 2019, kdy bylo předepsáno 408 tisíc eReceptů. V prvním měsíci roku bylo celkově vystaveno zatím vůbec nejvíce elektronických receptů – 6,8 milionu. Od počátku roku 2019 činí celková hodnota úhrady vydaných hrazených léčivých přípravků předepsaných prostřednictvím systému eRecept přes 18 mld Kč.

Veškeré informace o elektronické preskripci včetně statistik najdete na stránkách www.epreskripce.cz.

text: www.sukl.cz
foto: FN Motol

 

 

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY