Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29.5.2019 - Pražské setkání členů ERN CRANIO

ERN CRANIO je součástí Stomatologické kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol v Praze.

Tato klinika je zodpovědná za léčbu komplikovaných a vrozených onemocnění, jako vzácná onemocnění, nádory, vaskulární malformace nebo traumata. Nemoc a syndromy jsou léčeny interdisciplinární spoluprací, která také využívá odborných znalostí multidisciplinárního týmu pro terapii hlavy a krku, aby se minimalizovalo riziko chirurgických zákroků. Multidisciplinární týmy poskytují optimální individuální kombinaci léčby.

Důležitou součástí těchto onemocnění jsou vzácná onemocnění v orofaciální oblasti (tj. oblasti úst a obličeje) v dětském věku, kterou tvoří  6 – 8 tisíc různých chorob, jejichž společnou charakteristikou je výskyt méně než 1 : 2000 obyvatel. Přestože jde většinou o děti, které se mohou v dospělosti dobře začlenit do společnosti, trpí často funkčním omezením, potřebují kompenzační mechanismy a musí mít speciální zubní ošetření mimo běžnou zdravotní péči. Terapie je proto dlouhodobá, často od narození dítěte až do jeho ukončení růstu kolem 20. roku života. Je multidisciplinární – genetik, stomatolog, maxilofaciální chirurg, ortodontista, implantolog, protetik. Zásadní význam má proto nejen vlastní terapie, ale i dlouhodobé, pokud možno neinvazivní monitorování léčby. Stomatologická klinika dětí a dospělých byla v roce 2016 jmenována do evropské referenční sítě Rare Craniofacial and ENT disorders – ERN CRANIO a v letošním roce uspořádala seminář věnující se této oblasti.

Pražského setkání 23. – 24. 5. 2019 se účastnilo ve spolupráci s Ústavem biologie a lékařské genetiky 2. LF UK a FN Motol (který zastupuje ERN ITHACE) šest evropských skupin ERN CRANIO, 30 účastníků z českých a slovenských vysokých škol i zástupce pacientské organizace ČAVO. Cílem bylo 2D a 3D plánováním léčby s dlouhodobým hodnocením, zabývajícím se diagnostikou akcelerace, prozkoumáním progrese onemocnění a mechanismů vzácných onemocnění, a to formou přednášek a praktického semináře.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY