Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29.5.2019 - Pražské setkání členů ERN CRANIO

ERN CRANIO je součástí Stomatologické kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol v Praze.

Tato klinika je zodpovědná za léčbu komplikovaných a vrozených onemocnění, jako vzácná onemocnění, nádory, vaskulární malformace nebo traumata. Nemoc a syndromy jsou léčeny interdisciplinární spoluprací, která také využívá odborných znalostí multidisciplinárního týmu pro terapii hlavy a krku, aby se minimalizovalo riziko chirurgických zákroků. Multidisciplinární týmy poskytují optimální individuální kombinaci léčby.

Důležitou součástí těchto onemocnění jsou vzácná onemocnění v orofaciální oblasti (tj. oblasti úst a obličeje) v dětském věku, kterou tvoří  6 – 8 tisíc různých chorob, jejichž společnou charakteristikou je výskyt méně než 1 : 2000 obyvatel. Přestože jde většinou o děti, které se mohou v dospělosti dobře začlenit do společnosti, trpí často funkčním omezením, potřebují kompenzační mechanismy a musí mít speciální zubní ošetření mimo běžnou zdravotní péči. Terapie je proto dlouhodobá, často od narození dítěte až do jeho ukončení růstu kolem 20. roku života. Je multidisciplinární – genetik, stomatolog, maxilofaciální chirurg, ortodontista, implantolog, protetik. Zásadní význam má proto nejen vlastní terapie, ale i dlouhodobé, pokud možno neinvazivní monitorování léčby. Stomatologická klinika dětí a dospělých byla v roce 2016 jmenována do evropské referenční sítě Rare Craniofacial and ENT disorders – ERN CRANIO a v letošním roce uspořádala seminář věnující se této oblasti.

Pražského setkání 23. – 24. 5. 2019 se účastnilo ve spolupráci s Ústavem biologie a lékařské genetiky 2. LF UK a FN Motol (který zastupuje ERN ITHACE) šest evropských skupin ERN CRANIO, 30 účastníků z českých a slovenských vysokých škol i zástupce pacientské organizace ČAVO. Cílem bylo 2D a 3D plánováním léčby s dlouhodobým hodnocením, zabývajícím se diagnostikou akcelerace, prozkoumáním progrese onemocnění a mechanismů vzácných onemocnění, a to formou přednášek a praktického semináře.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY