Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6.5.2019 - TZ - Světový den astmatu

I v letošním roce vyhlašuje Globální iniciativa pro astma na začátek května „Světový den astmatu“. Letos si tento den připomeneme v úterý 7. května.

Celosvětová edukační a osvětová aktivita tohoto významného dne upozorňuje na průduškové astma jako na onemocnění, které lze v současné době účinně léčit a snížit tak zátěž, kterou pro nemocné představuje. Astmatem celosvětově trpí až 300 milionů nemocných. Jde tak o jednu z nejčastějších chronických nemocí vůbec. Neléčené nebo špatně léčené astma může své nositele nejen významně omezovat a zatěžovat, ale může je i ohrozit na životě. Proto se informační a vzdělávací aktivity v ČR i ve světě soustředí hlavně na to, aby se nemocní dozvěděli, že astma lze účinně léčit a akutním stavům lze předcházet.

Dlouhodobé heslo celé kampaně zní „I Vaše astma může být pod kontrolou!“. Cílem této akce je proto především upozornit na potřebu zhodnocení příznaků, které na astma mohou upozornit a vést ke včasné diagnóze, zdůraznit důležitost preventivní léčby a připomenout, že správně vedená preventivní léčba může nemocným zajistit velmi kvalitní život bez významných omezení a významně snížit riziko akutních astmatických záchvatů dušnosti.

„Průduškové astma je nejčastější chronickou nemocí dětského věku. U dětí a dospívajících se výskyt pohybuje kolem 10 – 12 %. Celkově odhadujeme počet nemocných v České republice na asi 800 000 – 900 000 lidí. Mnozí nemocní ale svou nemoc nemají řádně sledovanou a léčenou a mohou tak nejen mít zbytečné potíže a omezení, ale mohou být i ohroženi těžkým záchvatem dušnosti,“ říká prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc. z Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol, ředitel České iniciativy pro astma. „V ČR stále ještě na astma zbytečně umírá několik desítek lidí ročně. Zatímco u dětí úmrtnost prakticky úplně vymizela, u dospělých byl v posledních několika letech zaznamenán zřetelný vzestup. To může souviset s podceňováním potřeby preventivní léčby. Přitom současná preventivní léčba astmatu je vysoce účinná a bezpečná a pro nemocného nepředstavuje ani žádné významné omezení. Je podávána především inhalačně a její aplikace zabere obvykle asi 1 minutu jednou nebo dvakrát denně,“ dodává prof. Pohunek. 

I když astma může vzniknout v každém věku, většina případů začíná již ve věku předškolním a školním. Zvýšené riziko vzniku nemoci hrozí dětem v rodinách, v nichž už se astma a jiná alergická onemocnění vyskytly dříve, například ve formě alergické rýmy nebo ekzému. Pro včasné rozpoznání nemoci je třeba znát možné příznaky a při jejich objevení včas upozornit praktického lékaře, který případně doporučí další vyšetření.

Varovné příznaky astmatu:

  • Dechové potíže při tělesné zátěži nebo i v klidu, provázené ztíženým průtokem vzduchu do plic.
  • Náhlá dušnost a kašel. Suchý, dráždivý kašel astmatika se často zhoršuje během noci a narušuje jeho klidný spánek.
  • Dlouhodobý suchý kašel, který může být doprovázen i dušností. Dušnost se pozná podle obtížného ztíženého výdechu, který je často provázen charakteristickými sípavými či pískavými zvuky.
  • Nepříjemný tlak nebo pocit sevření hrudníku.

Dobrým znamením je, že s příchodem moderní preventivní léčby astmatu koncem 90. let 20. století došlo postupně k významnému poklesu hospitalizací pro astma. To souvisí s lepší diagnostikou a především moderními a bezpečnými léky, které umožňují nemocným žít plnohodnotný život a předcházet akutním těžkým záchvatům dušnosti. Dobře léčený astmatik je schopen žít plnohodnotný produktivní život i se věnovat sportovním aktivitám, přinejmenším na rekreační úrovni.

Světový den astmatu vyhlašuje Globální iniciativa pro astma (GINA) pravidelně již od roku 1998. O rok později se k této akci připojila i Česká iniciativa pro astma, o. p. s., která ke Světovému dnu astmatu organizuje řadu akcí pro veřejnost i zdravotnické odborníky. Světový den astmatu vyhlašuje GINA vždy na první úterý v květnu a pro letošní rok je jeho heslem „STOP astmatu“.

Česká iniciativa pro astma ke Světovému dnu astmatu pořádá 9. 5. 2019 tradiční odbornou konferenci, tentokrát v sále Autoklubu ČR v Opletalově ulici v Praze. Hovořit se bude mimo jiné i o těžkém astmatu a pokrocích, které v jeho léčbě jsou pacientům v současné době k dispozici, diskutovány budou i pohledy pacientů a výsledky studie výskytu a průběhu astmatu u těhotných žen. O týden později, 16. května 2019, otevře Česká iniciativa pro astma, o.p.s. (ČIPA), opět tradiční spirometrický stan v Praze na náměstí Míru od 9 do 16 hodin. Příchozí si v něm mohou nechat zdarma a bez doporučení lékaře změřit funkci plic a prověřit si, jak jsou na tom s dýcháním. Pomocí spirometrie přítomní zdravotníci zjistí, jak jsou plíce schopné nádechu a výdechu. Toto vyšetření může pomoci včasnému stanovení diagnózy astmatu nebo některých dalších plicních chorob v době, kdy ještě člověk nevnímá příznaky onemocnění. V průběhu května budou pořádány i různé akce v regionech. Informace o všech akcích budou průběžně k dispozici na webových stránkách www.cipa.cz

Tisková zpráva:

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY