Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7.3.2019 - Jeunesse Kids

Od 1. do 3. března probíhala v Praze velkolepá konference společnosti Jeunesse.

Během této 3 denní události se vybrala neskutečná částka, kterou se společnost v rámci projektu Jeunesse Kids rozhodla věnovat Centru pozdních následků Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol a to na program dlouhodobého sledování pacientů po ukončené onkologické léčbě v dětství. Přímo na konferenci byla symbolický dar převzít MUDr. Jarmila Kruseová, Ph.D.. Symbolický dar proto, že paní doktorka Kruseová a nikdo z Centra pozdních následků KDHO netušili, jak vysoká částka se vybere. Aktuálně se připravuje darovací smlouva.

V rámci programu vzniká nový projekt: Preventivní programy rozvoje vzniku pozdních následků u pacientů po onkologické léčbě v dětství.

Cíle projektu:

Redukce vzniku kardiovaskulárních rizikových faktorů Mnoho vyléčených pacientů v důsledku intenzivní chemoterapie, radioterapie a dlouhodobé expozice kortikosteroidům – má vysoké riziko vzniku obezity, hypertenze, inzulínové rezistence a dyslipidémie – tyto nálezy jsou odpovědné za rozvoj metabolického syndromu, který je významným rizikovým faktorem pro vznik diabetu a kardiovaskulárních onemocnění. 

Redukce vzniku rozvoje pozdních neurologických následků Pacienti po léčbě nádorů CNS, mají v delším časovém odstupu po léčbě riziko postupného snižování řady neurokognitivních funkcí, prostorové orientace, zhoršující se deficit krátkodobé paměti a další neurologické komplikace - některé z těchto následků, lze snížit individuální rehabilitací dle závěrů odborného neurologického vyšetření, psychologických testů a nálezů na MRI vyšetření. 

Následující kroky:

  1. Vytvoření aktualizované prospektivní databáze – rizikové faktory, které pomohou identifikovat vyléčené pacienti, kteří potřebují a mohou profitovat s výše zmíněných preventivních programů.(výsledky z pravidelných kontrol na ambulanci pozdních následků – BMI, TK, laboratorní výsledky – lipidový profil, hormonální profil, ultrazvuk břicha - (steatóza jater, hemangiomy, lipomy, fokální nodulární hyperplázie  jater., MRI mozku – známky atrofie, různé další projevy neurodegenaritních změn) a výsledky ze specializovaných neurologických a kardiologických vyšetření, atd..
  2. Vytvoření specializovaného rehabilitačního týmu pro vyléčené pacienty a vytvoření individuálního tréninkového programu
  3. A) kardio tréninkový program – na základě BMI, zátěžového testu a laboratorních výsledků
    B) neuro tréninkový program – na základě neurologických a psychologických testů, MRI nálezů

     

  4. Zavedení počítačových her pro zlepšení neurokognitivních funkcí, krátkodobé paměti a prostorové orientace atd.Individuálně doporučené programy na základě pravidelných neuropsychologicých testů
  5. Příprava a publikace edukačních brožur – zdravý životní styl pro naše vyléčené pacienty – výživa, doporučné cvičení, spánkové režimy, prevence depresí, únavového syndromu atd. 


Tyto individuální preventivní programy by mohly signifikantně redukovat rozvoj vzniku pozdních následků a významně snížit nemocnost našich vyléčených pacientů a tím přispět k zlepšení kvality jejich života.

(Zdroj: Centrum pozdních následků KDHO FNM)

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY