Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7.3.2019 - Jeunesse Kids

Od 1. do 3. března probíhala v Praze velkolepá konference společnosti Jeunesse.

Během této 3 denní události se vybrala neskutečná částka, kterou se společnost v rámci projektu Jeunesse Kids rozhodla věnovat Centru pozdních následků Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol a to na program dlouhodobého sledování pacientů po ukončené onkologické léčbě v dětství. Přímo na konferenci byla symbolický dar převzít MUDr. Jarmila Kruseová, Ph.D.. Symbolický dar proto, že paní doktorka Kruseová a nikdo z Centra pozdních následků KDHO netušili, jak vysoká částka se vybere. Aktuálně se připravuje darovací smlouva.

V rámci programu vzniká nový projekt: Preventivní programy rozvoje vzniku pozdních následků u pacientů po onkologické léčbě v dětství.

Cíle projektu:

Redukce vzniku kardiovaskulárních rizikových faktorů Mnoho vyléčených pacientů v důsledku intenzivní chemoterapie, radioterapie a dlouhodobé expozice kortikosteroidům – má vysoké riziko vzniku obezity, hypertenze, inzulínové rezistence a dyslipidémie – tyto nálezy jsou odpovědné za rozvoj metabolického syndromu, který je významným rizikovým faktorem pro vznik diabetu a kardiovaskulárních onemocnění. 

Redukce vzniku rozvoje pozdních neurologických následků Pacienti po léčbě nádorů CNS, mají v delším časovém odstupu po léčbě riziko postupného snižování řady neurokognitivních funkcí, prostorové orientace, zhoršující se deficit krátkodobé paměti a další neurologické komplikace - některé z těchto následků, lze snížit individuální rehabilitací dle závěrů odborného neurologického vyšetření, psychologických testů a nálezů na MRI vyšetření. 

Následující kroky:

  1. Vytvoření aktualizované prospektivní databáze – rizikové faktory, které pomohou identifikovat vyléčené pacienti, kteří potřebují a mohou profitovat s výše zmíněných preventivních programů.(výsledky z pravidelných kontrol na ambulanci pozdních následků – BMI, TK, laboratorní výsledky – lipidový profil, hormonální profil, ultrazvuk břicha - (steatóza jater, hemangiomy, lipomy, fokální nodulární hyperplázie  jater., MRI mozku – známky atrofie, různé další projevy neurodegenaritních změn) a výsledky ze specializovaných neurologických a kardiologických vyšetření, atd..
  2. Vytvoření specializovaného rehabilitačního týmu pro vyléčené pacienty a vytvoření individuálního tréninkového programu
  3. A) kardio tréninkový program – na základě BMI, zátěžového testu a laboratorních výsledků
    B) neuro tréninkový program – na základě neurologických a psychologických testů, MRI nálezů

     

  4. Zavedení počítačových her pro zlepšení neurokognitivních funkcí, krátkodobé paměti a prostorové orientace atd.Individuálně doporučené programy na základě pravidelných neuropsychologicých testů
  5. Příprava a publikace edukačních brožur – zdravý životní styl pro naše vyléčené pacienty – výživa, doporučné cvičení, spánkové režimy, prevence depresí, únavového syndromu atd. 


Tyto individuální preventivní programy by mohly signifikantně redukovat rozvoj vzniku pozdních následků a významně snížit nemocnost našich vyléčených pacientů a tím přispět k zlepšení kvality jejich života.

(Zdroj: Centrum pozdních následků KDHO FNM)

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY