Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

ZÁKAZ NÁVŠTĚV VE FN MOTOL

Od úterý 10.3.2020 dočasně rozšiřujeme zákaz návštěv i na dětskou část s výjimkou doprovodů hospitalizovaných pacientů. Toto opatření přijímáme z preventivních důvodů, abychom v maximální možné míře snížili riziko šíření infekce koronaviru COVID 19 a chránili před možnou nákazou děti hospitalizované v naší nemocnici. Děkujeme za pochopení.

Plné znění Mimořádného opatření MZ ČR (zákaz návštěv) z pondělí 9.3.2020 najdete:
https://www.mzcr.cz/dokumenty/mimoradne-opatreni-zakaz-navstev-ve-zdravotnickych-zarizenich-s-luzkovou-peci_18675_1.html

 

Je třeba odlišit termíny ,,návštěva" a ,,doprovod pacienta".
Např. nezletilý pacient má právo na nepřetržitou přítomnost doprovodu v průběhu poskytování zdravotních služeb (vyjma situací zákonem vymezených).
Pokud přijde k pacientovi návštěva, z tohoto pohledu je jedno, zda jde o osobu blízkou či nikoliv. Je to prostě návštěva, kterou pacient přijme nebo ne. Zákaz návštěv, nastane-li situace, která si toto opatření vynutí, nepopírá právo pacienta na přítomnost návštěvy, nýbrž v souladu s příslušnou legislativou (např. zákonem o ochraně veřejného zdraví) logicky omezuje právo jednotlivce ve prospěch celku.
Závěr: osoba blízká, ať už je v pozici návštěvy či doprovodu, nemá absolutní, neomezená práva směrem k pacientovi. Zákony a další právní předpisy je třeba vykládat ve vzájemných souvislostech, nikoliv striktně odděleně.
Pacientovo právo na umožnění návštěvy či přítomnosti doprovodu má své legislativní limity.
Současná situace v České republice toto omezení jednoznačně odůvodňuje.


Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

developed by MEDIA FACTORY