Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19.05.2021 - Rudolf II., Žižka, Němcová: Na malé pacienty v Motole budou dohlížet velikáni českých dějin

Pobyt v nemocnici nebývá zvlášť pro malé pacienty zrovna vítanou zkušeností. Zpříjemnit jim jej už několik let pomáhá Nadační fond Zdeňky Žádníkové, mezi jehož hlavní projekty patří výmalby nemocnic, dětských domovů, ale i domovů pro seniory a dalších zdravotnických či sociálních zařízení. Veselé nástěnné malby pomáhají pacientům lépe se vyrovnat se s nemocničním prostředím a výrazně pozitivně ovlivňují jejich psychiku.

Aktuálně se obrázky výtvarníka Libora Škrlíka objevily v čekárně dětské pohotovosti FN Motol. Na malé pacienty tam z malovaných oken dohlížejí osobnosti české minulosti, jako třeba Jan Žižka, Rudolf II. nebo Jan Amos Komenský.

Částku 300.000 Kč na výmalbu věnoval e-shop Astoreo.cz – pro Váš pohodový domov, kterou provozuje společnost PackWay s.r.o.


Okolní prostředí působí na každého z nás. Obzvláště pak takové, v němž pobýváme dlouhodoběji. U nemocnic a jiných zdravotnických zařízení může prostředí hrát významnou roli přímo při léčbě pacientů, zejména těch dětských. I proto Nadační fond Zdeňky Žádníkové již 13 let výtvarně proměňuje prostředí v zařízeních, jako jsou nemocnice, dětské domovy, domovy pro seniory, léčebny a další, nástěnnými tematickými malbami s originálními obrázky.

Mezi aktuálně dokončené projekty fondu patří další etapa výzdoby FN Motol, konkrétně výzdoba druhé poloviny spojovací chodby, která zároveň slouží jako čekárna dětské pohotovosti. Projekt vznikl za podpory e-shopu Astoreo.cz, který na něj přispěl 300 tisíci korunami. Symbolické předání šeku na danou částku do rukou zakladatelky fondu, herečky Zdeňky Žádníkové, proběhlo 19. května ve 13:30. „Jako e-shop zaměřený na vše pro domácí pohodu věříme v silné působení nejen domácího interiéru na psychiku každého z nás. Naše mateřská společnost PackWay s.r.o. podporuje Nadační fond Zdeňky Žádníkové již od jeho vzniku a velmi nás těší, že se jejich nástěnné malby objevují v čím dál více zařízeních,“ říkají Petr Wagner a Jaromír Víšek, majitelé společnosti PackWay s.r.o., provozující Astoreo.cz.

Okénka do historie

„S autorem nástěnných maleb Liborem Škrlíkem jsme pro spojovací chodbu FN Motol vybrali po dohodě se zdravotníky téma z oblasti českých dějin. Jsme patrioti, a tak na malé pacienty ze stěn shlíží třeba Jan Hus, Jan Žižka, Rudolf II., Marie Terezie, Božena Němcová či Jan Amos Komenský. Děti i jejich doprovod čekají výtvarně vtipně pojednané informace k jednotlivým velikánům. V horní hlavní kartotéce mi Libor vyrazil dech. Naplno se projevila jeho empatie k situaci, ve které se momentálně všichni nacházíme a celý prostor pojal jako jeden velký VZKAZ, že bude lépe. Parádní výtvarná jízda,“ doplňuje herečka a zakladatelka fondu Zdeňka Žádníková.

Osobnosti z naší historie výtvarník namaloval na tzv. falešná okna vyrobená z dřevovláknitých MDF desek a stěnu kolem oken vyzdobil malbou v podobě kamenné zdi, do níž jsou vepsány zajímavosti pojící se s jednotlivými protagonisty.

Celkem šest oken je rozmístěno na ploše asi 30 metrů čtverečních. „Vše je zalakováno, takže se celá instalace může snadno omývat i dezinfikovat. Na podlahu jsme pak přidali třímetrového skákacího Golema. V této etapě jsme také originální nástěnnou malbou vyzdobili dva sloupy v dětské kartotéce a zajistili výrobu a instalaci veselých metrů do jednotlivých ambulancí dětské pohotovosti. Spolupráce se zdravotníky byla jako vždy velmi příjemná, ve všem se nám snažili vyjít vstříc,“ přibližuje Libor Škrlík.

O Astoreo.cz  

E-shop Astoreo.cz se zaměřuje především na moderní doplňky do domácnosti, které pomáhají vytvářet domácí pohodu. Astoreo vzniklo začátkem roku 2020 a patří do rodiny značek pod společností PackWay s.r.o., jedné z nejstarších zásilkových společností u nás s více než 50letou tradicí. V současné době PackWay s.r.o. zajišťuje firmám celé portfolio služeb od zpracování zásilek až po e-commerce. V České republice a na Slovensku provozuje úspěšné e-shopy těchto unikátních značek Blancheporte by Magnet, Magnet 3Pagen, www.vyprodej-slevy.cz a www.astoreo.cz. Od září 2020 je tváří e-shopu Astoreo známá herečka a moderátorka Lucie Benešová.

O Nadačním fondu Zdeňky Žádníkové

Nadační fond Zdeňky Žádníkové již od roku 2007 podporuje řada benefičních projektů. Hlavním zaměřením NF se ovšem stalo vylepšování prostředí zdravotnických a sociálních zařízení, především formou veselých nástěnných maleb, které pro fond tvoří známý český výtvarník Libor Škrlík. Prostředí hraje při pobytu v nemocničních zařízeních a při léčbě dětského i dospělého pacienta významnou roli, mělo by být příjemné a důvěryhodné. Krátkodobě i dlouhodobě se stává „domovem“, který si zejména u dětí lze jen těžko představit bez jejich světa her, obrázků, hraček a pohádek. Nadační fond Zdeňky Žádníkové se svými projekty snaží pomoci pečujícímu personálu i rodičům k lepší adaptaci dítěte na pobyt v nemocnici, a tím současně i k rychlejšímu a úspěšnějšímu průběhu léčby dítěte.

 

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY