Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Archiv novinek

Run Tour – má za sebou už tři závody a motolští nechyběli ani u jednoho.

Sedm měst v různých koutech České republiky. Čtyři různé běžecké distance včetně dvou krátkých pro děti. Jeden žebříček, který určí toho nejlepšího. Takový je koncept seriálu Česká pojišťovna Mizuno RunTour, který v roce 2013 čeká druhý ročník a znovu si staví ambiciózní cíl: zvednout Česko z gauče.V prvním ročníku RunTour České pojišťovny jsme společně přispěli na konto Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole částkou 498.500 korun.

I v roce 2013 v rámci 2. ročníku Česká pojišťovna Mizuno RunTour půjde z každého vybraného startovného 50 Kč na dobročinné účely. Dalších 50 Kč navíc přidá Nadace České pojišťovny. Vybrané peníze, minimálně pak 300 tisíc Kč, budou posléze předány Dětskému kardiocentru Fakultní nemocnice v Motole, které se zabývá především diagnostikou a léčbou vrozených a získaných onemocnění srdce a velkých cév, poruch srdečního rytmu, poruch srdeční funkce a krevního oběhu u rostoucího a vyvíjejícího se jedince od fetálního období do 18 let věku.

Prof. Jan Janoušek odpovídá na otázky:

Prof. MUDr. Jan Janoušek, Ph.D. – primář Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole od r. 2011. Specializuje se na léčbu poruch srdečního rytmu. Je mezinárodně uznávaným odborníkem, byl přednostou Kliniky dětské kardiologie v lipském Herzzentru.

1) Jaký je Váš vztah k běhání, jak často běháte, jaké další sporty
provozujete a jaký je Váš vztah k RunTour?

Musím se přiznat, že mě k běhání vlastně loni přivedla až RunTour a motivoval také můj syn, který amatérsky běhá a letos se zúčastnil dokonce i Pražského maratonu. Tak daleko se ale určitě nedostanu. Běhat se od minulého roku snažím pravidelně, ale občas to z časových důvodů nejde. Pak nahrazuji běh alespoň jízdou do práce na kole. Zjistil jsem, že absence fyzické aktivity obecně mi vyloženě chybí. Cítím se pak nejen fyzicky hůře, ale vliv to má i na psychiku, schopnost brát pracovní vytížení pozitivně a konstruktivně. Takže sport je jakousi pozitivní drogou. Kromě cyklistiky také rád lyžuji, jak sjezdovky, tak i běžky. Z medicínského hlediska je důležité, že se v posledních letech objevily zásadní informace o pozitivním vlivu tělesné aktivity na celou řadu tělesných pochodů včetně změn na buněčné úrovni. Díky tomuto účinku je náš organismus odolnější vůči civilizačním chorobám, jako je ischemická choroba srdeční, ateroskleróza a metabolický syndrom. Spolu s přiměřenou výživou představuje sportování adekvátní věku a fyzické kondici vlastně velmi účinný způsob, jak chránit své zdraví.

 2) Co byste doporučil běžcům těsně před závodem a po závodě?

Pokud je člověk zdráv a přiměřeně zvyklý na fyzickou aktivitu, musí jen zvážit, jak dlouhou trať je schopen běžet a také jakým tempem. Nejlepší je si to před závodem několikrát vyzkoušet. Samozřejmě že náhlý výkon za hranicí fyzické zdatnosti může přinést zvláště u někoho s existujícím zdravotním problémem komplikace. Proto bych doporučil každému, kdo chce začít sportovat náhle ve vyšším věku , aby svůj zdravotní stav a možnosti konzultoval nejdříve s lékařem. Konzultace by se měla týkat nejen kardiovaskulárního systému, ale také např. ortopedických problémů. Vhodné je začít postupně a výkon zvyšovat. A po závodě: dostatečně se napít a podle chuti s nějakým odstupem lehce najíst. A hlavně: vychutnat si ten pocit, že jsem to zvládla/zvládl.

 3) Co hodláte z letošního výtěžku RunTour pořídit?

V prvé řadě bych chtěl poděkovat všem, kteří se zasloužili o výtěžek v minulém roce – České pojišťovně, mediálním partnerům, sportovcům, kteří dělají Run Tour atraktivní, a především všem amatérským běžcům, protože z jejich startovacích poplatků vznikla tato úžasná částka. Za získané peníze jsme koupili velmi potřebný software umožňující využít magnetickou rezonanci pro vyšetřování dětského srdce. Jedná se o úžasný posun v našich možnostech, jak neinvazivně a bez jakékoliv zátěže pro pacienta (včetně absence rentgenového záření) získat velmi detailní údaje o srdeční struktuře a funkci, které nám budou zásadně pomáhat jak v plánování léčby, tak i ve sledování již operovaných pacientů. O možnostech použití prostředků z letošního ročníku Run Tour zatím intenzivně diskutujeme, malo by to být ale zase něco podobně zásadního.
Prof. MUDr. Jan Janoušek, Ph.D. – primář Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole od r. 2011. Specializuje se na léčbu poruch srdečního rytmu. Je mezinárodně uznávaným odborníkem, byl přednostou Kliniky dětské kardiologie v lipském Herzzentru.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY