Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Archiv novinek

Ve čtvrtek 27. 3. 2013 proběhla další v pořadí čtvrtá neformální snídaně s novináři

Tentokrát jsme měli dvě nosná témata: Rakovina tlustého střeva a konečníku. A urgentní zákroky u dětí. •Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem kolorektálního karcinomu! Proč tomu tak je? •Jaké jsou rizikové skupiny? •Existuje v Čechách populační testování obyvatel na kolorektální karcinom? •Co je pro dítě život ohrožující a dá se tomu předejít?

Cizí tělesa v trávicím traktu

Požití cizího tělesa a jeho následná  extrakce je relativně běžný problém. Mimo některé specifické rizikové skupiny, jako jsou vězni či  psychiatričtí pacienti, se s tímto fenoménem setkáváme především u dětí. Malé děti mohou ze zvědavosti při nepozornosti rodičů spolknout téměř cokoliv.

Jednoznačně nejrizikovější jsou  ostré předměty (kosti, jehly, sponky, párátka…) a alkalické baterie. Po spolknutí ostrého cizího tělesa hrozí významné riziko zapíchnutí předmětu do stěny zažívacího traktu či k roztržení jeho stěny s možnými zánětlivými komplikacemi. U alkalických baterií dochází v kyselém prostředí žaludku ke korozi jejich obalu s následným uvolněním zásaditého obsahu, který leptá stěny zažívacího traktu s rizikem jejich protržení a vzniku zánětu mezihrudí či pobřišnice při postižení jícnu, žaludku nebo  střeva. Jedná se o nebezpečné komplikace s relativně velmi vysokou úmrtností.  I když k perforaci nedojde, může  v období  hojení slizničních změn dojít  ke vzniku  zúžených úseků, kterými nemůže  volně procházet potrava.

V minulosti byla extrakce cizích předmětů jednoznačně chirurgickou doménou,  v posledních letech je však metodou první volby endoskopická extrakce, a to v co nejrychlejším čase.

K vyjmutí tělesa se používá flexibilní endoskop zaváděný ústy v kombinaci s nejrůznějšími nástroji, které lze do endoskopu vsunout jeho pracovním kanálem. K nejpoužívanějšímu příslušenství patří endoskopická klička, drátěný košík, různé typy kleští, či speciální extrakční síťky. V dětském věku se vyšetření provádí v celkové narkóze za přítomnosti lékaře -  anesteziologa. U rentgenkontrastních předmětů je nedílnou součástí  rentgenové vyšetření, které pomůže  s lokalizací cizího tělesa. Rentgen je možné  použít i v průběhu vlastního endoskopického  výkonu.

Ve FN Motol je urgentní endoskopické vyšetření k dispozici pro všechny věkové kategorie   24 hodin denně, 7 dní v týdnu již  20 let. Extrakce cizích těles je prováděna rutinně na endoskopickém centrum interní kliniky. Pacient je po přijetí do dětské části FN Motol převezen na endoskopický sálek a cizí těleso je mu vytaženo. Výkon je prováděn v celkové anestezii.Extrakce se zdaří u více jak 90% všech dětských pacientů. V případě neúspěchu následuje chirurgické řešení – operace. Operace je také prováděna u pacientů, u kterých dojde například k rozpadu alkalických baterií, které natráví stěnu zažívacího traktu. U těchto vzácných, ale obávaných komplikací je prováděna operace na klinice dětské chirurgie FN Motol.

 Kolorektální karcinom – a jeho charakteristika

Kolorektální karcinom (KR-CA) je civilizační onemocnění. Jeho celosvětová incidence je rozdílná v závislosti na vyspělosti dané země, např. Nigérie 3,4 onemocnění na 100 000 obyvatel oproti 35,8 onemocnění na 100 000 obyvatel v USA. Z dosavadních studií jednoznačně vyplývá výrazně vyšší výskyt tohoto onemocnění ve vyspělých státech.

V České republice je kolorektální karcinom druhým nejčastějším zhoubným nádorem. U mužů  po bronchogenním karcinomu a u žen po karcinomu prsu. Jedná se o nejčastější nádorové onemocnění trávicího traktu, jehož incidence se stále zvyšuje. Do roku 1989 se zvýšil počet nových onemocnění téměř třikrát a počet úmrtí více než dvakrát. V absolutních hodnotách jsou to téměř 3 000 nových nádorů tlustého střeva a 2 600 nádorů rekta ročně. Úmrtnost na tyto nádory je relativně vysoká. Nádory tlustého střeva představují zhruba 8% a nádory rekta více než 7% nádorových úmrtí.

Příčinou vysoké úmrtnosti je skutečnost, že prakticky polovina nádorů je zjištěna až v pokročilém stádiu.

V roce 1989 dosáhla incidence nových onemocnění v tehdejším  Československu  53,8 na 100 000 obyvatel, čímž se naše republika  zařadila na první místo v celosvětových statistikách. V roce 1997 byla incidence nových onemocnění  73,5 na 100 000 obyvatel. Poslední dostupné údaje jsou z roku 1999, kdy incidence dosáhla 75 na 100 000 obyvatel a 6300 lidí v důsledku KR-CA zemřelo.

Zpracoval:  Doc MUDr Radan Keil PhD

Gastroenterologie interní kliniky

Doc MUDr Michal Rygl PhD

Klinika dětské chirurgie 

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY