Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15.5.2019 - TZ - První rok Centra robotické chirurgie

V Centru robotické chirurgie FN Motol bylo během prvního roku operováno 274 pacientů.

Chirurgické výkony za použití přístroje pro robotickou, miniinvazivní operativu byly ve 199 případech provedeny u pacientů s karcinomem prostaty. Právě nemocní s onkologickými diagnózami totiž tvoří podstatnou část operovaných pacientů. Vedle urologických výkonů se v Centru robotické chirurgie FN Motol operují také pacienti s gynekologickými a chirurgickými problémy. V současné době používají robotický systém  da Vinci Xi operatéři z pěti klinik, přičemž průměrně se zde uskuteční dvě operace denně.

Celkový počet provedených robotických operací za první rok fungování Centra robotické chirurgie FN Motol odpovídá výkonům robotických center v moderních evropských nemocnicích. „Prvních 100 operací jsme v porovnání s našimi evropskými kolegy provedli vůbec nejrychleji,“ říká prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Důraz se klade hlavně na poskytování systematické, komplexní péče v souladu s nejmodernějšími dostupnými léčebnými postupy, podobně jako v jiných českých nemocnicích, kde již robotické přístroje používají delší dobu. „To, co je pro motolskou nemocnici v podmínkách českého zdravotnictví unikátní, je peroperační biopsie, kterou provádíme u všech pacientů z okrajů prostaty během výkonu. Umožní nám to stanovit přesný rozsah oblasti postižené nádorem a zlepšit onkologické výsledky operace,“ dodává profesor Babjuk.

Robotické operace jsou v mnoha ohledech výhodnější než klasický chirurgický, byť laparoskopický přístup. Například při použití tzv. chirurgického robota se v porovnání s laparoskopií zkracuje nejen doba operace, ale i doba hospitalizace. Při operaci prostaty odchází pacient často po robotickém výkonu do domácí péče již po 4-5 dnech, oproti 7 a více při laparoskopickém přístupu.

Výhody operace robotem ocenil i pan Bohumil H. (80 let), pacient Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Ten podstoupil v roce 2010 operaci prostaty klasickým, chirurgickým přístupem, v říjnu loňského roku pak odstranění ledvinového nádoru za použití operačního robota. „Robotickou operaci jsem snášel velmi dobře. Měl jsem jen velmi malé operační rány, které jsem skoro nevnímal. Asi 3-4 den jsem se cítil už velmi dobře a klidně bych už odešel domů,“ říká pacient.

Kromě dospělých pacientů jsou v Centru robotické chirurgie FN Motol operovány i děti, což je dalším unikátem FN Motol. Doposud bylo v motolské nemocnici odoperováno sedm dětí, u kterých byla provedena tzv. pyeloplastika. Ta je indikována při zúžení močovodu. Vlivem této poruchy dochází ke zhoršenému odtoku moči a zvýšení tlaku v ledvině. Tento stav je zpravidla spojen s bolestí, opakovanými infekcemi močových cest, tvorbou ledvinových kamenů, nakonec dochází až k selhání ledviny.

Operační robot se skládá ze tří komponentů: čtyřramenného systému, přístrojové věže a konzole, tzn. vlastního pracoviště operatéra. Robotická operace je laicky řečeno „vylepšená“ laparoskopie. Při ní jsou do těla pacienta z několika vstupů (vpichů) zavedeny nástroje s pohyblivým kloubem, které ovládá operatér z vnějšku, ze zvláštního stanoviště – tzv. konzole, která je umístěna na operačním sále mimo operační stůl.

Operatér ovládá konce nástrojů zavedených do těla pacienta přes vysoce citlivé joysticky, které má chirurg navlečené na jednotlivých prstech. Přirozeně, intuitivně pohybuje rukama a simuluje tak pohyby, které by dělal v případě klasické operace. Díky tomu pracuje precizněji a šetrněji. To se pak odráží i na lepším léčebném výsledku. 

Hlavní technické výhody oproti laparoskopii:

  • 3HDH technologie umožňuje operatérovi lepší zobrazení operační rány a jejího okolí (anatomické vrstvy, nervové a cévní struktury), které při otevřeném operování či 2D zobrazení není možné.
  • Větší preciznost pohybů nástroje, tedy i vyšší obratnost a rozsah než je možné u lidského zápěstí, vč. 100% filtrace třesu ruky.
  • Operatér je minimálně závislý na asistenci a sám si ovládá kameru a 3 instrumenty.

Přínos pro výsledky operací: 

  • Bylo prokázáno, že robotická operace zásadním způsobem snižuje krevní ztráty během výkonu, snižuje riziko komplikací, zmenšuje bolest po výkonu, zkracuje dobu hospitalizace a zrychluje návrat do běžného života.
  • U radikální operace pro rakovinu prostaty (nejčastěji prováděný robotický výkon) přináší lepší funkční výsledky (nižší riziko inkontinence a impotence po výkonu). 
  • Umožňuje bezpečné provedení výkonu v mimořádně špatně dostupných oblastech. Ve srovnání s běžnou laparoskopií je tedy možný miniinvazivní výkon u většího počtu pacientů (u kterých by jinak byla nutná otevřená operace). 
  • Technologie přináší řadu novinek zlepšujících detekci nádorových ložisek během výkonu.

Systém da Vinci Xi je ve FN Motol umístěn v prostorách urologických sálů. Nyní ho využívají operatéři pěti klinik (Urologická klinika 2. LF UK a FN Motol, Gynekologicko-porodnická klinika 2. LF UK a FN Motol, I. Chirurgická klinika 2. LF UK a FN Motol, III. Chirurgická klinika 1. LF UK a FN Motol, Klinika dětské chirurgie 2. LF UK a FN Motol).

Tisková zpráva:

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY