Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18.6.2019 - TZ - Taktické cvičení - teroristický útok v obchodním domě

Ve FN Motol proběhl v noci ze 17. na 18. června 2019 cvičný traumaplán nejvyššího stupně.

V návaznosti na taktické cvičení, jehož tématem byl teroristický útok v obchodním centru, byl ve Fakultní nemocnici v Motole v 1:13 hodin vyhlášen cvičný traumaplán nejvyššího stupně. FN Motol byla jedinou nemocnicí, kam byli fiktivně zranění převáženi. Cvičný traumaplán, do kterého bylo zapojeno celkem 70 zdravotníků, byl ukončen ve 4:30 hodin.

Na Oddělení urgentního příjmu dospělých bylo během akce ošetřeno 62 figurantů, z toho 11 s těžkými zraněními, která by si v reálné situaci vyžádala hospitalizaci na ventilovaných lůžkách. Ve 4 případech lékaři konstatovali smrt. U 2 ještě před příjezdem do nemocnice, u dalších 2 během ošetření.

Do cvičení bylo zapojeno i pracoviště dětského urgentního příjmu. Sem bylo z obchodního centra transportováno 45 dětí, 14 z nich s těžkými poraněními. 

V povaze zranění dominovala jak u dětí, tak u dospělých zranění po explozi, popáleniny, pohmožděniny, poranění hlavy a krku, otevřené zlomeniny.

„Jako největší nemocnice v ČR musíme být dobře připraveni na zvládnutí zcela mimořádných událostí. Toto taktické cvičení tak bylo unikátní příležitostí vyzkoušet si situaci, která by v reálu znamenala velké zatížení pro běžný nemocniční provoz,“ říká MUDr. Martin Holcát, náměstek pro léčebně preventivní péči FN Motol. V případě většího počtu zraněných musí být tým urgentního příjmu schopen během 15 minut předat všechny své pacienty na příslušné kliniky a mít k dispozici všechna urgentní akutní lůžka pro příjem zraněných z hromadné nehody. Kromě zdravotního personálu dostávají pokyny i další zaměstnanci nemocnice. Například je nutné zajistit bezproblémový průjezd sanitních vozů po celém areálu nemocnice anebo se postarat o příbuzné pacientů.

Během nácviku traumaplánu se v nemocnici současně prověřuje několik faktorů. Především to, jestli správně funguje pohotovostní svolávací systém nebo jak probíhá koordinace práce zdravotníků na urgentních příjmech při ošetřování mnoha zraněných najednou. Modelová situace také pomůže ověřit, jak kvalitně jsou jednotlivá pracoviště schopna vzájemně si předávat informace a připravenost klinik uvolnit potřebná lůžka. Prioritou přitom zůstává to, aby byli zranění správně a včas ošetřeni a v případě nutnosti i hospitalizováni.

Po celou dobu cvičení byl na obou urgentních příjmech pořizován kamerový záznam. Díky němu dojde následně k detailnímu vyhodnocení celé akce.

Taktické cvičení pořádalo Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy v noci ze 17. na 18. června a participovali na něm kromě FN Motol také Magistrát hlavního města Prahy, Městská policie hlavního města Prahy, Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy, Dopravní podnik hlavního města Prahy a Městská část Praha 5.

Tisková zpráva:

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY