Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Léčba

Na našem pracovišti realizujeme komplexní léčbu karcinomu prostaty. Ta zahrnuje především chirurgické odstranění prostaty (radikální prostatektomie), které provádíme buď jako otevřenou operaci nebo v poslední době i jako miniinvazivní laparoskopický výkon. U nálezů s vyšším rizikem provádíme zároveň i odstranění pánevních lymfatických uzlin. Úspěšný chirurgický výkon dává pacientům vcelku vysokou šanci na kompletní odstranění nádoru a úplné vyléčení. Za rok takto odoperujeme přibližně 150 pacientů s karcinomem prostaty. U vybraných nemocných podáváme také hormonální léčbu nebo chemoterapii. Případnou radiační léčbu pak koordinujeme ve spolupráci s radioterapeutickým oddělením FN Motol

Pacienti jsou po operaci sledováni ve speciální ambulanci, kde jsou pravidelně dle protokolu prováděny kontrolní vyšetření – především pravidelný odběr prostatického specifického antigenu (PSA). Tuto analýzu provádíme pomocí moderních laboratorních technik takzvané ultrasenzitivní detekce PSA. To nám umožňuje sledovat změnu hladiny tohoto onkomarkeru ve velmi nízkých koncentracích a tak časně reagovat na případné změny zdravotního stavu pacientů.

Radikální prostatektomie s sebou nese jisté riziko pooperačních komplikací. Jde hlavně o poruchu erekce, která se vyskytuje přibližně u 50% operovaných pacientů. Nutno však dodat, že doplňkovou léčbou se procento mužů, kteří nedosáhnou erekce, výrazně snižuje.  Vlastní operací dochází k anatomickým i funkčním změnám v oblasti, která se významnou měrou podílí na schopnosti udržet moč. Přibližně sedmý pooperační den odstraňujeme cévku z močového měchýře a většina pacientů ten samý den odchází domů. Někteří však mohou mít potíže plně kontrolovat své močení. Tyto problémy jsou většinou přechodného rázu a návrat plné kontroly močení může někdy trvat až rok. Vzácně se vyskytne případ trvalého úniku moče, který však lze úspěšně korigovat pomocnými prostředky nebo implantací umělého svěrače.

Pro získání dalších informací doporučujeme navšívit také tyto stránky:

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY