Oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie

Ochrana veřejného zdraví, bezpečí pacientů a ochrana zdraví zaměstnanců v nemocnici je cílem a náplní pracovní činnosti Oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie FN Motol.

Hygieia, Gustav KlimtTým oddělení se věnuje hygienické a epidemiologické problematice, kterou řeší a zpracovává ve specifických podmínkách zdravotnického zařízení na úrovni prevence, běžného hygienického dozoru, epidemiologických šetření a konzultační činnosti v jednotlivých oborech; zejména:

• snižování rizika vzniku a šíření infekcí, vytváření lokální surveillance nemocničních infekcí
  • zajištění hygienických a protiepidemických požadavků na zdravotnický provoz podle specifických podmínek jednotlivých pracovišť a vytváření zdravých pracovních podmínek a pracovní pohody pro zaměstnance ( monitorování kvality vody, výroby a distribuce nemocniční stravy, mikrobiologické čistoty ovzduší v epidemiologicky závažných provozech, postupů úklidu a sanitace a kontrola účinnosti sterilizačních a dezinfekčních postupů, hygienické zabezpečení praní, transport a skladování nemocničního prádla a režim prádelny).

Oddělení spolupracuje s příslušným orgánem ochrany veřejného zdraví a dalšími státními organizacemi s působností v ochraně veřejného zdraví (MZ ČR, hlavní hygienik, Hygienická stanice hl.m.Prahy, pobočka pro Prahu 5, SZÚ).

Nepominutelnou součástí práce oddělení je průběžné vzdělávání zaměstnanců FNM zdravotnických i nezdravotnických profesí formou odborných seminářů, zejména k aktuální epidemiologické a hygienické problematice. Zvláštní důraz je věnován edukaci personálu i veřejnosti v oblasti hygieny rukou a jiných protiepidemických zásad.

Vedoucí lékař

MUDr. Vilma Benešová