Světový den hygieny rukou 2025

K příležitosti Světového dne hygieny rukou dne 5. května uskutečnilo Oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie FN v Motole ve spolupráci se Zdravotními klauny a Odborem komunikace prezentaci správné dezinfekce rukou v Dětské části nemocnice.

 

Již v dětském věku je nutné začít učit děti správným hygienickým návykům, mezi které také patří mytí rukou a dezinfekce rukou.

Dětští pacienti i jejich rodiče měli možnost si pomocí dezinfekčního prostředku s fluorescenční látkou vyzkoušet, jak provádí hygienu rukou a jak ji provádět správně.

Kampaň WHO, která probíhá od r. 2009, se nese v duchu hesla „SAVES LIVES: Clean Your Hands“ (Chraňme životy čistýma rukama).

Letošní téma  Světového dne hygieny rukou „Rukavice ve správný čas. Hygiena rukou vždy – udržitelná cesta k lepší hygieně.“  věnuje pozornost správnému mytí a dezinfekci rukou a zároveň zvažování, kdy je skutečně nutné použít ochranné rukavice.

WHO zdůrazňuje, že ačkoliv jsou rukavice důležitou ochrannou pomůckou, nesmí být používány nadměrně nebo nesprávně, neboť rukavice nenahrazují hygienu rukou.

I před nasazením a po sundání rukavic si musíme ruce dezinfikovat. Nadměrné používání rukavic navíc zbytečně zatěžuje životní prostředí.

 

Proč je hygiena rukou tak důležitá?

Nejčastější cestou přenosu infekčních onemocnění jsou ruce. Denně přicházejí do styku s množstvím povrchů, na nichž ulpívají bakterie, viry a paraziti.

Podle WHO se až 80 % infekcí šíří špinavýma rukama. Může se jednat o hepatitidu typu A, salmonelózu, různá průjmová a respirační onemocnění,

jejichž původci se nacházejí a množí na běžně používaných předmětech (např. madla nákupních košíků, držadla v hromadných dopravních prostředcích, kliky u dveří, mince, bankovky, tlačítka zvonků a výtahů, mobilní telefony, počítačové klávesnice a myši, vodovodní baterie a další).

 

Pokud hygienu rukou neprovádíme pravidelně a správně, může snadno docházet k přenosu infekcí při kontaktu s potravinami, ústy, očima nebo obličejem.

 

Hygiena rukou je nejjednodušším, dostupným a vysoce účinným preventivním opatřením, které je důrazně doporučováno spolu s očkováním jako nejlepší ochrana proti virové hepatitidě A.

 

Od začátku roku 2025 v ČR výrazně roste počet případů virové hepatitidy A.

K 29. dubnu bylo v ČR evidováno již 429 případů, což jsou již 2/3 případů z loňského celkového počtu 636. 

Zvýšený výskyt souvisí s rostoucím počtem lidí bez ochranných protilátek, zejména dětí a mladých dospělých.

Podle dat ze zahraničí (ECDC) se v současné době onemocnění šíří i v dalších zemích, a to nejen Evropě.

Jednoznačně se proto doporučuje dbát na prevenci nejen doma, ale i při cestách do zahraničí.