Historie

Dětská psychiatrická klinika FN Motol byla založena v roce 1971 jako klinická základna tehdejší Fakulty dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. U jejího zrodu stál jako první přednosta významný představitel dětské psychiatrie profesor MUDr. Jan Fischer, DrSc., který vedl kliniku do roku 1976. Klinika vznikla přestěhováním části pracovníků z dětského oddělení Psychiatrické kliniky Fakulty všeobecného lékařství UK. Šlo o první a dosud jediné samostatné klinické pracoviště oboru dětské psychiatrie v republice. Na jejím dalším rozvoji se též podílel primář kliniky MUDr. Mgr. Jan Špitz, který rozvíjel zejména psychoterapeutický a rodinně terapeutický přístup k dětským pacientům. V letech 1976-1984 byl přednostou kliniky doc. MUDr. Stanislav Drvota, DrSc.Významným představitelem oboru je rovněž doc. MUDr.Vladimír Hort, CSc., který vedl kliniku od roku 1984 do roku 1998. Během jeho přednostenství došlo v roce 1994 k přestěhování kliniky do samostatného pavilonu, více vyhovujícího potřebám dětských psychiatrických pacientů. Došlo též k založení zahrady kliniky, na jejímž budování se podílel významný český výtvarník profesor UMPRUM Kurt Gebauer. V roce 1998 převzal vedení kliniky prof. MUDr. Michal Hrdlička, CSc.. Klinika se v minulosti zabývala zejména problémem vývojových aspektů pomočování u dětí, problematikou depresí a mentální anorexie.