Historie

Historie kliniky rehabilitace zasahuje až do r. 1962, kdy bylo zřízeno oddělení tělovýchovného lékařství (při katedře pediatrie FDL), v jehož rámci se vyvíjela i rehabilitace, která v té době jako samostatný obor neexistovala. Na oddělení v té době docházel i prof. V. Vojta, který rozvíjel rehabilitaci dětí s DMO. Samostatné centrální rehabilitační oddělení bylo zřízení teprve po přesunu dětské kliniky do Motola v r. 1969. Toto rehabilitační oddělení pak vedl téměř 20 let prof. MUDr. M. Máček, který na klinice zavedl zejména fyzioterapii respiračních chorob, se kterou se seznámil při studijním pobytu ve Francii. Klinika rehabilitace byla oficiálně založena 1. 6. 1988 a přednostou byl jmenován doc. MUDr. J. Javůrek DrSc, který již před tím vedl rehabilitační oddělení. Od 1992 do r. 1999 řídil kliniku prof. MUDr. M. Kučera a v roce 1999 byl přednostou jmenován prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D.