Sestry jak je neznáte: Kateřina Kleinhamplová

Narozena: 28. 4. 1977
Vystudovala: SZŠ Povltavská (Praha), obor všeobecná zdravotní sestra
Specializace: 5. května (Praha), obor sestra intenzivní péče
Představa o povolání: Práce, která má smysl, s fajn lidmi okolo sebe
Nejoblíbenější činnost: Pracovní – asistence u katetrizačních výkonů, volnočasová – vodáctví a pobyt v přírodě
Představa ideální dovolené: Poznávání cizích krajů s celou rodinou
Oblíbená kniha/film: Saturnin
Životní motto: Co mě nezabije, to mě posílí.

Kdy jste se rozhodla, že se stanete zdravotní sestrou, a kdo nebo co vás přivedlo na tento nápad?
Někdy na druhém stupni základní školy, chtěla jsem se starat o děti a být učitelkou jsem nechtěla.

Vzpomínáte na svůj první pracovní den ve FNM?
První den jsem strašlivě bloudila po cestě do skladu prádla. Na oběd do jídelny jsem se bála chodit ještě měsíc.

Kateřina KleinhamplováPracujete v Dětském kardiocentru 2. LF UK a FN Motol. Co Vás přivedlo právě k tomuto oboru?
Pracovala jsem ve více oborech zdravotnictví: ARO, dialýza. Po mateřské jsem hledala práci na ranní směny, volno bylo na dospělé katetrizaci. Odtud je to k dětskému katetrizačnímu sálu jen kousek, a už bych nikdy neměnila! Dětské kardio a problematika vrozených srdečních vad je tak komplexní, že se tu člověk rozhodně nenudí. Navíc mám opravdu velké štěstí na skvělé lidi, se kterými mám tu čest pracovat.

Kateřina KleinhamplováJaký je Váš typický pracovní den v Dětském kardiocentru?
Ráno začínám pochůzkou na oddělení a echo vyšetřovnách. Zbytek dne se snažím přispět k hladkému průběhu katetrizačního programu, což zahrnuje činnosti od asistence při výkonech, obíhání na sále přes synchronizaci členů týmu, domlouvání oprav, věčné shánění materiálu až po všechny možné administrativní činnosti.

Kateřina KleinhamplováJaké vlastnosti a předpoklady by podle Vás měl mít člověk, který se rozhodne pracovat ve zdravotnictví?
Zdravotnictví je úžasně široký obor. Každý si může najít odvětví, které mu vyhovuje. Asi je dobré být empatický, pracovitý, zvídavý, ale ve kterém oboru to není potřeba?

Vzpomenete si na nějakého pacienta, který Vás nejvíce potěšil nebo pobavil?
Na sále jsou děti v bdělém stavu jen krátký čas. Všichni se snažíme, aby měl náš pacient klidné a pohodové usínání beze strachu. A většina dětí je v premedikaci moc roztomilá a sladká.

Kateřina KleinhamplováJak relaxujete, co je podle Vás ten nejlepší odpočinek? Kdy jste se naposledy ze srdce zasmála?
Nejlepší relax – SBOR ACORD MOTOL. Občas jdu na zkoušku tak unavená, že se mi nechce vůbec nic, a tam jsem mezi lidmi, kteří to opravdu chápou a jsou na tom dost podobně. A najednou se smějeme, učíme se nové písničky, a i když nám to občas nejde, bereme to s humorem. Rádi se vidíme a vůbec tam neřešíme, jestli je někdo lékař, sestra, inženýr nebo administrativec. Odcházím domů nabitá novou energií, kterou můžu všem jen doporučit. Scházíme se každé úterý v 16 hodin v kinosále ředitelství FN Motol.
Srdečně zvu všechny zaměstnance: přijďte se podívat a zazpívat si.

Jaký byl Váš největší dětský sen?
Letět do vesmíru.

Máte nějaký zaručený recept na zvládání stresu?
Když dobře funguje pracovní kolektiv, tak se se stresovou situací i jednotlivec lépe vypořádá. A u nás to tak opravdu platí!

Existuje někdo, kdo je pro Vás životní inspirací?
Jednoznačně Jára Cimrman.

text: Kateřina Kleinhamplová