Sestry jak je neznáte: Kateřina Lukavská

Kateřina Lukavská

Pracoviště: Oddělení centrální sterilizace
Narozena: 26. 11. 1975
Vystudovala: SZŠ Ruská, obor všeobecná sestra, Atest z kardiologie, Specializace-perioperační péče
Představa o povolání: Mé povolání mě musí naplňovat dobrými pocity a musím se cítit potřebná.
Nejoblíbenější činnost: Nyní mě nejvíce baví šití oblečení na mě i na celou moji rodinu. Nedávno jsem také začala háčkovat kabelky. Ráda pracuji na zahrádce, která se mi odmění, když vše krásně rozkvete.
Představa ideální dovolené: Ideální dovolená je být v létě na pláži, nejlépe bez lidí, užívat si ticha a přírody kolem sebe.
Oblíbená kniha/film: Ráda se vracím ke knihám zvěrolékaře Jamese Herriota, mezi oblíbené filmy patří Světáci, sci-fi Pasažéři, filmy Tima Burtona a Quentina Tarantina.
Životní motto: Chovej se k lidem tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě.

Kdy jste se rozhodla, že se stanete sestrou a kdo nebo co Vás přivedlo na tento nápad?
Věděla jsem už v deseti letech, že chci být sestřička. Jako malá jsem často ležela v nemocnici a práci sestřiček jsem velmi obdivovala.

Vzpomínáte na svůj první pracovní den ve FNM?
Ano, nastoupila jsem jako instrumentářka na COS II. ORT. Měla jsem obavy z nového kolektivu v tak velké nemocnici, ale už první den jsem byla velmi mile překvapená. Moje nové kolegyně byly moc milé a ochotné.

Pracujete na Oddělení centrální sterilizace. Co Vás přivedlo právě k tomuto oboru?
Jako sestra instrumentářka jsem začala chodit vypomáhat na Oddělení centrální sterilizace v době, kdy se potýkali s nedostatkem sester. Práce se mi zalíbila. Když se pak naskytla možnost zde pracovat dlouhodobě, nastoupila jsem na pozici staniční sestry.

Jaké vlastnosti a předpoklady by podle Vás měl mít člověk, který se rozhodne pracovat ve zdravotnictví?
Měl by být empatický, ochotný pracovat s nemocnými lidmi, vystupovat profesionálně, chovat se slušně, dodržovat hygienu a čistě se oblékat.

Vzpomenete si na něco, co Vás v poslední době v práci nejvíce potěšilo nebo pobavilo?
Většinou jsou to historky ze života mých kolegyň.

Jak relaxujete, co je podle Vás ten nejlepší odpočinek?
Nejraději relaxuji právě u již zmíněných oblíbených činností. Baví mě šití oblečení, háčkování a práce na zahrádce.

Jaký byl Váš největší dětský sen?
Stát se zdravotní sestřičkou a panenka „mluvička“, kterou mi potom přinesl Ježíšek.

Máte nějaký zaručený recept na zvládání stresu?
Já se nestresuji, vím, že se vše dá nějakým způsobem vyřešit.

Dala jste si do nového roku nějaká předsevzetí?
Přestala jsem si dávat novoroční předsevzetí, protože je stejně nedodržím.

Existuje někdo, kdo je pro Vás životní inspirací?
Nemám nikoho, snažím se, aby lidé kolem mě byli spokojeni a cítili se dobře.

Text: Kateřina Lukavská
Foto: David Černý