Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Historie

1950

Oddělení založeno v.r. 1951 v prostorách SANOPSZ (Sanatorium okresní pojišťovny soukromých zaměstnanců) v pozdější budově Státního sanatoria v Praze 5 Na Cihlářce.
Stoupající prevalence infekčních hepatitid vedla v r. 1953 k přemístění do budovy léčebny " lupusu " při nemocnici v Motole. Přednostou byl MUDr. Otakar Souček, zaměřením gastroenterolog, původně pracoval na interní klinice v nemocnici Motol po vedením prof. MUDr. Miloše Netouška DrSc. 1957 zdeb byla umístěna i neurologická klinika vedená doc.Dr. Mathonem Dr.Sc. V témže roce bylo zahájeno laparoskopické vyšetřování dutiny břišní s prováděním cílené a necílené biopsie jaterní.

1970

V roce 1971 převzal vedení oddělení MUDr. V Hazuka- internista, gastroenterolog. Oddělení provádělo v oboru gastroenterologie endoskopická vyšetření a neinvazivní i invazivní vyšetření jater pro rajon Prahy a středočeský kraj. Pravidelně se oddělení podílelo na aktivitách hepatologické společnosti, rozvíjela se spolupráce s infekční klinikou na Bulovce, včetně spolupráce s 1. i 2 LFUK, ILF a demonstracemi pro posluchače LF i ILF.

1990

Od roku 1992 oddělení vedeno MUDr. Janou Železnou, v té době zaváděna léčba chronických infekčních hepatitid interferonem a klinické ověřování nových léků, propracovány vyšetřovací metody reohepatografie a perilaparoskopického vyšetřování impedance s prezentací výsledků. V roce 1998 byla dokončena rekonstrukce přízemí pavilónu a začal probíhat program péče o drogově závislé s hepatititidami. V roce 1999 odešla MUDr. Železná do důchodu.

2000

V roce 2000 převzala primariát oddělení MUDr. Jiřina Hobstová CSc, pod jejímž vedením oddělení oddělení pokračovalo v péči o drogově závislé pacienty, nicméně program byl rozšířen na všechna infekční onemocnění, která se u drogově závislých vyskytují, to znamená ne jenom virové hepatitidy. Drogově závislí představují přibližně 30% hospitalizovaných i ambulantních pacientů. Od roku 2001 se oddělení podílelo 2 roky na výuce studentů 3. LFUK, od roku 2004 dosud probíhají na oddělení stáže studentů 1. LFUK. Infekční oddělení je akreditovaným pracovištěm 2. stupně pro postgraduální výuku.

2013

V roce 2013 byl v rámci reorganizace změněn statut oddělení, a z infekčního oddělení se stala 6. stanice Interní kliniky 2. LFUK a FN Motol. Vedoucím stanice byl jmenován MUDr. Jan Dvořák. Náplň práce oddělení se nemění, rozšířila se směrem k péči o interně nemocné pacienty.

2016

Z postu vedoucího oddělení odešel MUDr. Jan Dvořák a ve funkci ho nahradil MUDr. Martin Tulach. 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY