Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Historie

1950

Oddělení založeno v.r. 1951 v prostorách SANOPSZ (Sanatorium okresní pojišťovny soukromých zaměstnanců) v pozdější budově Státního sanatoria v Praze 5 Na Cihlářce.
Stoupající prevalence infekčních hepatitid vedla v r. 1953 k přemístění do budovy léčebny " lupusu " při nemocnici v Motole. Přednostou byl MUDr. Otakar Souček, zaměřením gastroenterolog, původně pracoval na interní klinice v nemocnici Motol po vedením prof. MUDr. Miloše Netouška DrSc. 1957 zdeb byla umístěna i neurologická klinika vedená doc.Dr. Mathonem Dr.Sc. V témže roce bylo zahájeno laparoskopické vyšetřování dutiny břišní s prováděním cílené a necílené biopsie jaterní.

1970

V roce 1971 převzal vedení oddělení MUDr. V Hazuka- internista, gastroenterolog. Oddělení provádělo v oboru gastroenterologie endoskopická vyšetření a neinvazivní i invazivní vyšetření jater pro rajon Prahy a středočeský kraj. Pravidelně se oddělení podílelo na aktivitách hepatologické společnosti, rozvíjela se spolupráce s infekční klinikou na Bulovce, včetně spolupráce s 1. i 2 LFUK, ILF a demonstracemi pro posluchače LF i ILF.

1990

Od roku 1992 oddělení vedeno MUDr. Janou Železnou, v té době zaváděna léčba chronických infekčních hepatitid interferonem a klinické ověřování nových léků, propracovány vyšetřovací metody reohepatografie a perilaparoskopického vyšetřování impedance s prezentací výsledků. V roce 1998 byla dokončena rekonstrukce přízemí pavilónu a začal probíhat program péče o drogově závislé s hepatititidami. V roce 1999 odešla MUDr. Železná do důchodu.

2000

V roce 2000 převzala primariát oddělení MUDr. Jiřina Hobstová CSc, pod jejímž vedením oddělení oddělení pokračovalo v péči o drogově závislé pacienty, nicméně program byl rozšířen na všechna infekční onemocnění, která se u drogově závislých vyskytují, to znamená ne jenom virové hepatitidy. Drogově závislí představují přibližně 30% hospitalizovaných i ambulantních pacientů. Od roku 2001 se oddělení podílelo 2 roky na výuce studentů 3. LFUK, od roku 2004 dosud probíhají na oddělení stáže studentů 1. LFUK. Infekční oddělení je akreditovaným pracovištěm 2. stupně pro postgraduální výuku.

2013

V roce 2013 byl v rámci reorganizace změněn statut oddělení, a z infekčního oddělení se stala 6. stanice Interní kliniky 2. LFUK a FN Motol. Vedoucím stanice byl jmenován MUDr. Jan Dvořák. Náplň práce oddělení se nemění, rozšířila se směrem k péči o interně nemocné pacienty.

2016

Z postu vedoucího oddělení odešel MUDr. Jan Dvořák a ve funkci ho nahradil MUDr. Martin Tulach. 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY